گزارشی از برگزاری و «انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» توسط ایسفا در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران منتشر شد.

به نقل از ایسفا: برای ۴۴ سانس نمایش مسابقه ملی در تمامی بخش‌های داستانی و مستند و تجربی و پویانمایی حدود ۱۴۵۰۰ برگه رای پیش بینی شده بود که با توجه به ظرفیت ثابت ۴ سالن نمایش در پردیس سینما گالری ملت، برای هر سالن چیزی حدود ۳۳۰ برگه رای اختصاص یافته بود. از این تعداد بیشتر از ۱۱ هزار برگ رای در ۴۴ سانس نمایش فیلم‌های بخش مسابقه ملی توزیع شد. اشتیاق فیلم‌سازان و علاقه‌مندان به فیلم کوتاه برای شرکت در انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از بازگشت بیش از ۷ هزار برگ رای در صندوق‌های رای قابل درک و ستودنی بود.

روش رای گیری، توزیع تعداد مشخص و ثابت ۳۳۰ برگه رای و بررسی رای این جامعه آماری از میان تماشاگران هر سانس بوده است. به تعبیر دیگر فارغ از این که هر سانس چه تعداد تماشاگر داشته باشد، تنها از طریق توزیع ۳۳۰ برگه رای در میان تماشاگران این انتخاب صورت گرفته است. پر واضح است در برخی از سانس‌ها، تعداد تماشاگران کمتر از ظرفیت سالن و برگه‌ها و در برخی از سانس تا دو برابر ظرفیت سالن بوده است. به شکل طبیعی در سانس‌هایی که تعداد تماشاگر کمتر از ظرفیت سالن بوده، معنی آن عدم رغبت تماشاگران به فیلم‌های آن سانس است که این اتفاق بیشتر در بین سانس‌های مستند و انیمیشن رخ داده و تقریبا در سانس‌های داستانی تمامی برگه های رای توزیع شده است.

این رای گیری حاوی این نکته نیز هست که باید برای نمایش فیلم‌های مستند و تجربی و پویانمایی و یا کیفیت و یا شکل حضور و نمایش آن‌ها در جشنواره و دردوره‌های بعدی تمهید بهتری اندیشید.

هر روز ۵ فیلمی که بالاترین رای تماشاگران را دریافت کردند اعلام شد و از میان فیلم‌های اعلام شده ۱۰ فیلم زیر بیشترین رای را به خود اختصاص دادند. این ۱۰ فیلم همگی بیشتر از ۲۰۰ رای خوب در دوبار نمایش خود دریافت کردند که پس از جمع‌بندی نهایی و اعمال ضریب ۲ برای آرای خوب و جمع با تعداد آرا متوسط نتایج زیر به دست آمد.

انجمن فیلم کوتاه ایران به تمامی این ده فیلم‌ساز گرامی تبریک گفته و معتقد است که همگی این ده فیلم حق دریافت تندیس بهترین فیلم را داشته‌اند ولی تنها براساس پیش بینی انجام شده، مجبور به معرفی فیلمی بوده که بالاترین امتیاز کسب شده را به دست آورده است. بی شک فراتر از هر جایزه‌ای اشتیاق به فیلم ساختن و تماشای آن در کنار دوستان و علاقه‌مندان مهم‌ترین دلیل رشد و ارتقا جریان فیلم کوتاه جدی و حرفه‌ای ست.

ده فیلم برتر به انتخاب تماشاگران در سی و چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

نام فیلم

کارگردان

تعداد رای خوب نمایش اول

تعداد رای متوسط نمایش اول

تعداد رای خوب نمایش دوم

تعدد رای متوسط نمایش دوم

مجموع امتیاز

رتبه نهایی

حیوان

بهمن و بهرام ارک

۱۱۲

۱۹

۲۲۹

۱۶

۷۱۷

۱

آرا

یوسف کارگر

۸۴

۶

۲۵۱

۳۰

۷۰۶

۲

سایه فیل

آرمان خوانساریان

۱۴۹

۵۴

۱۳۷

۳۱

۶۵۷

۳

#ساعت_چهار

عاطفه محرابی

۱۳۷

۷۴

۱۳۵

۳۱

۶۴۹

۴

فلامینگو

امیر نجفی

۱۰۴

۶۵

۱۵۱

۷۰

۶۴۵

۵

آر یو والیبال؟!

محمد بخشی

۸۸

۲۹

۱۸۴

۴۵

۶۱۸

۶

سوادکوهی

محمدرضا مجد

۸۱

۲۰

۱۹۱

۴۰

۶۰۴

۷

تاسوکی

پوریا پیشوایی

۱۱۰

۴۶

۱۳۷

۵۱

۵۹۱

۸

شب تولد

امید شمس

۱۰۳

۸۶

۱۱۴

۵۴

۵۷۴

۹

نگاه

فرنوش صمدی

۱۱۵

۵۸

۱۱۳

۴۳

۵۵۷

۱۰

 

انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) به همراه تعدادی از اعضا شامل: پیمان نهان قدرتی، مصطفی امامی، علی رشیدی فر، کاوه قهرمان، غلام رضا حیدری، حمید ناصری مقدم، مسعود حاتمی، میر عباس خسروی نژاد، مهدی قربانی فر، به همرا هیات مدیره ایسفا مسئولیت «انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» را در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برعهده داشت.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=8967