امیر سحرخیز قصد دارد با ساخت انیمیشن ۱۰ دقیقه‌ای «عینکی» مسائل دوران بلوغ نوجوانان را به تصویر بکشد.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، امیر سحرخیز کارگردان انیمیشن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت‌های اخیر خود گفت: به‌تازگی شروع به ساخت یک فیلم انیمیشن کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای با عنوان «عینکی» کرده‌ام که داستان این انیمیشن بر اساس قصه‌هایی از رسول پرویزی است که در شیراز روایت می‌شود.

وی افزود: در «عینکی» اشاره مستقیمی به برهه تاریخی که این انیمیشن در آن روایت می‌شود، نشده است بلکه نوع پوشش و فضاهای شهری آن به‌گونه‌ای است که روایتگر دوران رضاخان است. به همین دلیل استفاده از فضاهای بومی شیراز بسیار به چشم می‌خورد.

این کارگردان بیان کرد: داستان «عینکی» درباره پسربچه‌ای است که چشمانش ضعیف است و تخیل او از محیط اطراف باعث می‌شود نویسنده شود، یعنی تخیلات خود از اطرافش را در زمانی که چشمانش ضعیف است می‌نویسد و هنگامی که عینک می‌زند و می‌تواند بهتر محیط را ببیند آن‌ها را با نوشته‌هایش تطبیق می‌دهد، اما آنچه در خیال خود پرورانده بسیار جذاب‌تر از واقعیت است. البته ما در این انیمیشن فقط به این موضوع بسنده نکرده‌ایم بلکه به مباحثی همچون مسائل دوران بلوغ نوجوانان هم پرداخته‌ایم. این امر موضوعی است که تاکنون کسی در انیمیشن به آن توجه نکرده است. به‌هرحال یک پسربچه در دوران بلوغش با موضوعاتی روبه‌رو می‌شود که نمی‌تواند با دیگران درباره آن‌ها صحبت کند و اصلاً نمی‌داند در مواجه با آن‌ها چه کار کند، بنابراین می‌توانم بگویم ما با طرح این مسائل کمی جسارت به خرج داده‌ایم.

وی ادامه داد: در این انیمیشن مونولوگی هم با لهجه شیرازی وجود دارد که سعی می‌کنیم این نریشن توسط یکی از هنرمندان سرشناس شیرازی خوانده شود.

سحرخیز عنوان کرد: به‌احتمال‌زیاد مراحل تولید این انیمیشن تا آخر امسال به پایان می‌رسد و ما آن را همان موقع برای نمایش آماده می‌کنیم. البته من ترجیح می‌دهم «عینکی» ابتدا در یک جشنواره خارجی به نمایش در بیاید. این را هم باید بگویم که مخاطبان این اثر بزرگ‌سالان هستند.

وی در پایان با اشاره به فیلم دیگرش خاطرنشان کرد: قرار است بعد از اتمام «عینکی» ساخت یک انیمیشن بلند سینمایی با عنوان «ماهی سیاه کوچولو ۲۰۱۷» را به‌صورت مشترک با افشین هاشمی آغاز می‌کنیم.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=4385