استفاده از موسیقی برای فیلم‌های کوتاه همواره یکی از دغدغه‌های اصلی فیلم‌سازان بوده و هست. اما علاوه بر پرداخت هزینه ساخت موسیقی اورجینال، یا ریسک کردن و استفاده از موسیقی غیرقانونی، راه‌های ساده‌تری هم هست که بتوان به صورت رایگان یا با پرداخت هزینه‌ای به مراتب کمتر از موسیقی‌ای در فیلم استفاده کرد که بعدا به واسطه قوانین کپی رایت مشکلی برای نمایش فیلم در جشنواره‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و پلتفرم‌های اینترنتی پیش نیاید.

البته باید به این نکته تاکید کرد که هیچ کدام از روش‌های جایگزین جانشین تمام و کمال و بی‌نقصی در مقابل ساخت موسیقی اورجینال فیلم نیستند و هر کدام معایب خاص خودشان را دارند. با این حال خصوصا در فیلم‌های اول و فیلم‌های دانشجویی برای کاهش هزینه‌ها استفاده از روش‌های جایگزین بسیار بهتر از به کار بردن موسیقی‌ای است که اجازه استفاده از آن را نداریم. در روزهای آتی تلاش خواهیم کرد مطالبی کاربری در مورد قوانین کپی رایت موسیقی در فیلم‌ها منتشر کنیم. اما در قدم اول ساده‌ترین راه برای پیدا کردن موسیقی رایگان یا ارزان را با شما در میان می‌گذاریم.

استفاده از موسیقی آرشیوی معایب و محسنات خودش را دارد. اما وب‌سایت‌های بسیاری هستند که آرشیوهایی غنی از موسیقی آرشیوی و موسیقی‌های رایگان را در اختیار فعالان این عرصه قرار می‌دهند.

در ادامه تعدادی از مهم‌ترین وب‌سایت‌های فعال در این زمینه را معرفی می‌کنیم. اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که به راحتی می‌توانید با سرچ کردن کلید واژه royalty free music به تعداد بسیار زیاد از وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشید.

مزایای استفاده از موسیقی آرشیوی و رایگان

  • رایگان یا بسیار ارزان هستند
  • در بیشتر موارد صرفا کافی ست در تیتراژ فیلم خود نام کامل اثر و هنرمند سازنده موسیقی را ذکر کنید یا در مواردی در شبکه‌های اجتماعی خود هنرمند را معرفی و لینک وب‌سایتش را به اشتراک بگذارید.
  • آرشیوی غنی از این نوع موسیقی در هر کدام از وب‌سایت‌های مرجع وجود دارد که به راحتی با صرف زمان، حتما موسیقی متناسب با فیلم خودتان را که کیفیت قابل قبولی هم دارد، پیدا خواهید کرد.
  • دیگر نگران قوانین کپی رایت و محدودیت‌های احتمالی برای نمایش فیلم‌تان نخواهید بود.

معایب استفاده از موسیقی آرشیوی و رایگان

  • مهم‌ترین عیب استفاده از موسیقی آرشیوی این است که همان موسیقی می‌تواند توسط افراد دیگر به منظورهای کاملا متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد و اصلا در انحصار اثر شما نیست. پیش از این در مطلبی مفصل با عنوان چرا استفاده از موسیقی آرشیوی در فیلم‌ها فکر خوبی نیست؟ به این موضوع پرداخته‌ایم.
  • معمولا زمان زیادی را باید صرف پیدا کردن موسیقی متناسب با فیلم خودتان کنید.

در ادامه می‌توانید به چند مورد از مهم‌ترین آرشیو‌های موسیقی رایگان و آرشیوی سر بزنید.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=13999