فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه آمار موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی در سه ماهه نخست ۱۳۹۶ را منتشر کرد.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، با بررسی و جمع آوری اخبار منتشر شده در وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌های معتبر در دوره زمانی سه ماه نخست سال جاری، فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، آمار حضورها و موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی را به شرح زیر اعلام می‌کند.

در این دوره زمانی ۲۵۳ فیلم کوتاه از ۲۳۲ فیلم‌ساز موفق شده‌اند آمار ۴۶۳ مورد حضور بین‌المللی در جشنواره‌های ۳۸ کشور جهان را ثبت کنند. ۱۷۳ فیلم کوتاه داستانی، ۴۸ انیمیشن کوتاه، ۲۱ مستند کوتاه، ۱۱ فیلم کوتاه تجربی مجموع ۲۵۳ فیلم کوتاه ایرانی را تشکیل می‌دهند.

نکته قابل توجه در این آمار حضور ۴۹ فیلم‌ساز زن با ۵۶ فیلم کوتاه در بین آمار حضورهای بین‌المللی به دست آمده است.

از تعداد حضور‌های بین‌المللی ذکر شده فیلم‌سازان فیلم کوتاه ۹۱ جایزه بین‌المللی به دست آمده است که در تفکیک این آمار، با ۵۵ عنوان جایزه بهترین فیلم، ۶ جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، ۴ جایزه فیلم دانشجویی، ۵ جایزه از بخش‌ها و جوایز جنبی جشنواره‌ها، ۵ جایزه بازیگری، ۳ جایزه کارگردانی، ۲ جایزه فیلم‌نامه، ۲ جایزه فیلم‌برداری، بخش‌های صداگذاری، موسیقی، دستاورد فنی و جایزه حمایتی هر کدام با یک جایزه و در نهایت ۵ دیپلم افتخار مجموع این آمار را به خود اختصاص می‌دهند.

در این بین سهم فیلم‌سازان زن نیز با کسب ۲۰ جایزه از مجموع ۹۱ جایزه بخش قابل توجهی از این موفقیت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

ذکر این نکته در جمع بندی نهایی آمار لازم است که برای جلوگیری از تداخل آمار جشنواره‌هایی که مدت زمان برگزاری آن‌ها با روزهای پایانی و آغازین ماه‌های اسفند و فروردین و همچنین خرداد و تیر تداخل داشته است، تاریخ روز برگزاری اختتامیه جشنواره‌ها ملاک قرار داده شده است.

با توجه به این آمار موفق‌ترین فیلم‌های کوتاه سه ماهه نخست سال جاری نیز با احتساب اعتبار و تعداد حضورها و جوایز کسب شده به شرع زیر عبارتند از

۱-      فیلم کوتاه «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری با کسب دو جایزه از جشنواره‌های ترایبکا و کراکوف که دو بار متوالی معرفی به آکادمی اسکار را برای این فیلم به ارمغان داشت.

۲-      فیلم کوتاه «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام با کسب جایزه دوم بخش سینه فوندانسیون جشنواره کن ۲۰۱۷

۳-      انیمیشن کوتاه «لایت سایت» به کارگردانی سید مسلم طباطبایی با ثبت ۵۳ حضور و ۸ جایزه بین‌المللی

۴-      فیلم کوتاه «سکوت» به کارگردانی علی عسگری و فرنوش صمدی با ثبت ۱۸ حضور و ۹ جایزه بین‌المللی

۵-      انیمیشن کوتاه «اکتسابات انتسابی» به کارگردانی سمانه شجاعی با ثبت ۴ حضور بین‌المللی که حضور در بخش مسابقه دانشجویی جشنواره انسی ۲۰۱۷ و کسب جواز حضور در جوایز اسکار دانشجویی سال به دلیل سه بار پذیرفته شدن در بخش مسابقه دانشجویی جشنواره‌های مورد تایید آکادمی اسکار

۶-      فیلم کوتاه «هنوز نه» به کارگردانی آرین وزیردفتر با کسب جایزه بزرگ جشنواره فیلم کوتاه بوسان، کسب جایزه اصلی بخش جلوه گاه شرق جشهنواره جهانی فجر و حضور در جشنواره فیلم بروکلین آمریکا

۷-      فیلم کوتاه «وقت نهار» به کارگردانی علیرضا قاسمی با حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن ۲۰۱۷، کسب جایزه بهترین فیلم برداری از جشنواره فلامینگو آمریکا و ثبت ۱ حضور بین‌المللی دیگر

 

 

آمار موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی در سه ماهه نخست ۱۳۹۶

آمار موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی در شش ماهه نخست ۱۳۹۶

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=7429