فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه آمار موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی در شش ماهه نخست ۱۳۹۶ را منتشر کرد.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، با بررسی و جمع آوری اخبار منتشر شده در وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌های معتبر در دوره زمانی شش ماه نخست سال جاری، فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، آمار حضورها و موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی را به شرح زیر اعلام می‌کند.

در این دوره زمانی ۳۱۲ فیلم کوتاه از ۲۸۸ فیلم‌ساز موفق شده‌اند آمار ۷۹۴ مورد حضور بین‌المللی در جشنواره‌های ۶۳ کشور جهان را ثبت کنند. ۲۰۶ فیلم کوتاه داستانی، ۶۵ انیمیشن کوتاه، ۳۰ مستند کوتاه و ۱۱ فیلم کوتاه تجربی مجموع ۳۱۲ فیلم کوتاه ایرانی را تشکیل می‌دهند.

نکته قابل توجه در این آمار حضور ۶۵ فیلم‌ساز زن با ۶۶ فیلم کوتاه در بین آمار حضورهای بین‌المللی به دست آمده است.

از تعداد حضور‌های بین‌المللی ذکر شده فیلم‌سازان فیلم کوتاه ۱۶۷ جایزه بین‌المللی به دست آمده است که در تفکیک این آمار، با ۱۲۰ عنوان جایزه بهترین فیلم، ۶ جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، ۴ جایزه فیلم دانشجویی، ۱۰ جایزه از بخش‌ها و جوایز جنبی جشنواره‌ها، ۶ جایزه بازیگری، ۵ جایزه کارگردانی، ۲ جایزه فیلم‌نامه، ۳ جایزه فیلم‌برداری، ۳ جایزه صداگذاری، موسیقی، دستاورد فنی و جایزه حمایتی هر کدام با یک جایزه و در نهایت ۵ دیپلم افتخار مجموع این آمار را به خود اختصاص می‌دهند.

در این بین سهم فیلم‌سازان زن نیز با کسب ۴۴ جایزه از مجموع ۱۶۷ جایزه بخش قابل توجهی از این موفقیت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

ذکر این نکته در جمع بندی نهایی آمار لازم است که برای جلوگیری از تداخل آمار جشنواره‌هایی که مدت زمان برگزاری آن‌ها با روزهای پایانی و آغازین ماه‌های اسفند و فروردین و همچنین شهریور و مهر تداخل داشته است، تاریخ روز برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره‌ها ملاک قرار داده شده است.

با توجه به این آمار موفق‌ترین فیلم‌های کوتاه شش ماهه نخست سال جاری نیز با احتساب اعتبار و تعداد حضورها و جوایز کسب شده به شرع زیر عبارتند از

۱.      فیلم کوتاه «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری با کسب ۵ جایزه، ۳ بار معرفی به آکادمی اسکار و ۵ نامزدی دریافت جایزه موفق‌ترین حضورهای بین‌المللی را در کارنامه خود دارد.

۲.      انیمیشن کوتاه «لایت سایت» به کارگردانی سید مسلم طباطبایی با ثبت ۱۰۱ حضور و ۱۳ جایزه بین‌المللی در سال ۱۳۹۶ (این انیمیشن تاکنون بیش از ۲۰۰ حضور و بیش از ۵۰ جایزه بین‌المللی را در کارنامه خود دارد.

۳.      فیلم کوتاه «سکوت» به کارگردانی علی عسگری و فرنوش صمدی با ثبت ۳۵ حضور و ۲۲ جایزه بین‌المللی در سال ۱۳۹۶

۴.      فیلم کوتاه «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام با پنج حضور بین‌المللی و کسب جایزه دوم بخش سینه فوندانسیون جشنواره کن ۲۰۱۷ و جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره آوانکا

۵.      فیلم کوتاه «وقت نهار» به کارگردانی علیرضا قاسمی با ۱۳ حضور و کسب ۷ جایزه بین‌المللی از جمله حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن ۲۰۱۷ و معرفی به جوایز اسکار دانشجویی

۶.      انیمیشن کوتاه «پیشخدمت» به کارگردانی فرنوش عابدی با ۲۲ حضور و ۸ جایزه بین‌المللی

۷.      انیمیشن کوتاه «اکتسابات انتسابی» به کارگردانی سمانه شجاعی با ثبت ۱۳ حضور بین‌المللی که حضور در بخش مسابقه دانشجویی جشنواره انسی ۲۰۱۷ و کسب جواز حضور در جوایز اسکار دانشجویی سال به دلیل سه بار پذیرفته شدن در بخش مسابقه دانشجویی جشنواره‌های مورد تایید آکادمی اسکار

۸.      فیلم کوتاه «هنوز نه» به کارگردانی آرین وزیردفتری با ۵ حضور و کسب ۴ جایزه بین‌المللی از جمله بزرگ جشنواره فیلم کوتاه بوسان، کسب جایزه اصلی بخش جلوه گاه شرق جشهنواره جهانی فجر و حضور در جشنواره فیلم بروکلین آمریکا

۹.      فیلم کوتاه «کرختی» به کارگردانی میلا جرموز با ۲۱ حضور و کسب ۴ جایزه بین‌المللی

۱۰.   فیلم کوتاه «پیدایش» به کارگردانی آبتین مظفری یا ۱۷ حضور و کسب ۲ جایزه بین‌المللی

گفتنی است انیمیشن کوتاه «یال و کوپال» به کارگردانی شیوا صادق اسدی با حضور در بخش مسابقه اصلی جشنواره انسی ۲۰۱۷ و فیلم کوتاه «نگاه» به کارگردانی فرنوش صمدی با حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره لوکارنو و کسب جایزه هیات داوران جشنواره دوهوک از دیگر فیلم‌های کوتاه موفقی هست که حضورهای بین‌المللی خود را با حضور در جشنواره‌های معتبر جهانی آغاز کرده‌اند.

توجه: این آمار ممکن است در پالایش‌های بعدی دچار تغییرات مختصری شود.

آمار موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی در سه ماهه نخست ۱۳۹۶

آمار موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌های کوتاه ایرانی در شش ماهه نخست ۱۳۹۶

 

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=9009