حجت‌الله ایوبی در «جشن سینمای جوان» با اعلام بودجه ۳۰۰ فیلم کوتاه حرفه‌ای از تخصیص بودجه حمایتی برای تولیدات نیمه‌حرفه‌ای، آموزشی و همچنین ردیف بودجه برای امور جاری انجمن سینمای جوانان ایران و تجهیز دفاتر سراسر کشور خبر داد.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، «جشن سینمای جوان» به مناسبت روز ملی جوان عصر دوشنبه ۲۷ اردیبهشت با سخنرانی حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و فرید فرخنده‌کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و حضور بسیاری از فیلم‌سازان کوتاه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الله ایوبی در این جشن گفت: یکی از ویژگی‌های مثبت کسانی که سمت‌های اجرایی در انجمن سینمای جوانان دارند نداشتن روحیه کارمندی است. به همین دلیل انجمن جایی است که هیچ‌کس در آن بازنشسته نشده و همه همیشه به آن علاقه خاص دارند. انجمن سینمای جوانان ایران یک برند پرافتخار جهانی است.

وی افزود: سرمایه اصلی کشور ما نیروهای جوان و با دانشی هستند که اکنون در همه عرصه‌ها حضور فعال دارند. در عرصه سینما نیز تولیدات فیلم‌سازان جوان انجمن سینمای جوانان ایران همه‌ساله در جشنواره‌های داخلی و خارجی می‌درخشند و افتخارآفرین بوده‌اند.

ایوبی ادامه داد: سینما مدرن‌ترین صنعت و به‌روزترین هنر است و کشور ما در عرصه این صنعت حرف‌های مهمی برای جهانیان دارد. صنعت سینمای ایران حتی در میان کشورهای غربی نیز به‌عنوان یکی از قدرت‌های این عرصه شناخته می‌شود بنابراین اگر قرار است در مقابل تهاجم فرهنگی ایستادگی کنیم باید به جوانان فیلم‌سازمان بها بدهیم.

افزایش بودجه انجمن سینمای جوانان ایران

رئیس سازمان سینمای در بخش دیگری از سخنان خود بر وظیفه دولت‌ها در راستای سرمایه‌گذاری در عرصه فرهنگ و هنر اشاره کرد: جوانان باید با راه‌اندازی کمپین‌هایی مطالبات خود در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری را از مسئولان پیگیری کنند، چراکه وظیفه مسئولان سرمایه‌گذاری در عرصه فرهنگ است.

ایوبی همچنین با اشاره به این نکته که در سال گذشته سازمان سینمایی نتوانست حمایت شایسته‌ای از انجمن سینمای جوانان ایران داشته باشد، گفت: به دلیل آنکه سایر بخش‌های سینمای ایران نیز نیازمند کمک فوری سازمان سینمایی بودند ما نتوانستیم در سال گذشته حمایت شایسته‌ای از انجمن داشته باشیم اما در سال جدید خبرهای خوشی برای سینماگران جوان داریم.

وی در ادامه درباره مصوبات سازمان سینمایی در راستای بهبود وضعیت بودجه انجمن سینمای جوانان ایران در سال جدید گفت: در سال جدید خبرهای خوبی برای فیلم‌سازان جوان داریم. ما توانستیم امسال بودجه‌های جدید برای انجمن تدارک ببینیم. نخستین کار ما اختصاص دادن رقم قابل‌توجهی برای فیلم‌سازان کوتاه حرفه‌ای است. ما بودجه ۳۰۰ فیلم کوتاه را تصویب کرده‌ایم تا در سراسر کشور ساخته شوند.

ایوبی ادامه داد: درگذشته تمرکزگرایی غیرقابل قبولی در انجمن اتفاق افتاده بود این در صورتی است که اکنون دیگر دوران تمرکزگرایی گذشته است. ما توانستیم مشکل حساب مالی دفاتر انجمن در سراسر را حل کنیم و به‌زودی بودجه این ۳۰۰ فیلم کوتاه را به‌حساب دفاتر واریز می‌کنیم تا خودشان مستقلاً به تهیه فیلم‌هایشان بپردازند. همچنین توانستیم در ردیف بودجه سازمان سهمی را نیز برای دفاتر انجمن در سراسر کشور در نظر بگیریم تا صرف هزینه‌های جاری آن‌ها شود. بر اساس این ردیف بودجه، دفاتر می‌توانند با بودجه کلی را که از سوی انجمن در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد دیگر برای امور جاری هزینه نکرده و صرفاً به تولید فیلم بپردازند.

وی همچنین با اشاره به تولید فیلم‌های کوتاه نیمه‌حرفه‌ای و آموزشی در کنار تولید ۳۰۰ فیلم کوتاه حرفه‌ای گفت: با تخصیص این بودجه‌ها و حمایت‌ها در سال جاری تولید بیش از ۱۰۰۰ فیلم کوتاه تضمین شده است.

آثاری با رنگ و بوی ایرانی تولید کنید

رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگری از سخنان خود از کارگردانان فیلم کوتاه درخواست کرد: اکنون دنیا تشنه مضامینی است که به ایرانیان اختصاص دارد. بنابراین خواهش من از فیلم‌سازان این است که آثاری را تولید کنند که عطر خیام، حافظ و مولوی را بدهد. همچنین سازمان سینمایی از فیلم‌هایی که با مضامین مقاومت و قدرشناسی از مدافعان حرم ساخته شوند در مرحله پس از تولید حمایت ویژه‌ای خواهد کرد.

وی افزود: مثنوی معنوی کتابی شاهکار و ماندگار در تاریخ تمدن ایرانی است. جهان امروز به جهان‌بینی و تفکر مولانا نیاز دارد و فیلم‌سازان ما باید به این مسئله توجه کنند. بر این اساس سازمان سینمایی بسته حمایتی ویژه‌ای برای فیلم‌هایی در نظر گرفته که دارای مضامینی برگرفته از مثنوی معنوی باشند.

سال جدید سال سینماگران جوان است

فرید فرخنده‌کیش نیز در طی سخنانی در این جشن گفت: سال گذشته سال باور جوانان فیلم‌ساز بود و امسال سال سینماگران جوان است. در سال ۹۴ بیش از دو هزار نفر در دوره‌های آموزشی هفت‌ماهه فیلم‌سازی در انجمن شرکت کردند. همچنین دوره‌های آموزشی پویانمایی نیز در سال گذشته طراحی شد و به سرانجام رسید.

وی افزود: تأسیس پاتوقی فیلم کوتاه با عنوان «سینمای آینده» نیز از دیگر اتفاق‌های مهم سال ۹۴ بود. از دیگر کارهای انجام شده در سال گذشته می‌توان به برگزاری روز سینما در ۳۱ استان کشور، برپایی ۱۲۱۰ نشست و کارگاه تخصصی علمی در دفاتر انجمن در استان‌ها، حمایت از ساخت ۲۴۵ فیلم از فیلم‌سازان اولی، حمایت از ساخت ۴۸۶ فیلم کوتاه دانش‌آموزشی و حمایت از ساخت ده‌ها فیلم کوتاه حرفه‌ای اشاره کرد. حمایت‌های سازمان سینمایی باعث شد تا انجمن به همه اهداف خود در سال گذشته دست پیدا کند.

برنامه‌های انجمن سینمای جوانان در سال ۹۵

فرخنده‌کیش در بخش دیگری از سخنان خود به مهم‌ترین برنامه‌های انجمن سینمای جوانان ایران در سال ۹۵ اشاره کرد: طراحی آموزش‌های مجازی سینما که کل کشور را در پوشش خود داشته باشد، تأسیس واحد پژوهشی در انجمن، برگزاری المپیادهای فیلم‌سازی و تحرک در تولید انجمن از مهم‌ترین برنامه‌های ما برای سال جدید است.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران ادامه داد: امسال قصد داریم در سه شیوه قبل از تولید، پس از تولید و اعطای کمک بلاعوض به فیلم‌سازان از آثار حمایت کنیم. همچنین قصد داریم با راه‌اندازی سیستم‌های VOD امکان پخش گسترده فیلم‌های کوتاه را فراهم بیاوریم.

فرخنده‌کیش در بخش پایانی سخنان خود از سیدرضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما به دلیل توجه ویژه به جشنواره فیلم کوتاه تهران و توجه به فیلم کوتاه در جشنواره فجر و همچنین از علیرضا تابش به دلیل همیاری‌هایش در المپیادهای فیلم‌سازی و سید روح‌الله حسینی مدیر اجرایی مدرسه ملی سینما تشکر کرد.

در بخشی از این جشن با اهدای کارت ویژه پاتوق فیلم کوتاه به حجت‌الله ایوبی از توجه ویژه وی به انجمن سینمای جوانان ایران تقدیر شد.

فیلم کوتاه طفیلی فیلم بلند نیست

در بخش دیگری از این جشن با حضور حجت‌الله ایوبی، سید محمدمهدی طباطبایی نژاد، فرید فرخنده کیش و محمدجعفر صانعی مقدم از یوسف کارگر، مسعود حاتمی، مهدی فردقادری، رضا فهیمی، امیرمسعود سهیلی، شهریار پورسیدیان و کریم لک زاده به دلیل آنکه فیلم‌هایشان بیشترین افتخارات را جشنواره‌های ملی و جهانی سال گذشته کسب کردند با اهدای جوایزی تقدیر شد.

یوسف کارگر پس از دریافت جایزه خود طی سخنان کوتاهی اشاره کرد: من از همه سینماگران سینمای بلند خواهش می‌کنم به سینمای کوتاه مانند یک بچه یتیم نگاه نکنند. فیلم کوتاه طفیلی سینمای بلند نیست.

وی افزود: نباید فکر کنیم که سینمای کوتاه فقط پلی برای ساختن فیلم بلند است. فراموش نکنیم که سینمای کوتاه پرافتخارترین بخش سینمای ایران است و ما در زمره ۱۰ کشوری هستیم که بیشترین میزان تولید فیلم کوتاه را داریم. خواهشمندم به فیلم کوتاه احترام بگذارید.

مسعود حاتمی گفت: برگزاری چنین مراسمی نشان می‌دهد که مسئولین سینمایی کشور این مهم را درک کرده‌اند که فیلم کوتاه مدیوم مهمی است و فیلم‌سازان فیلم کوتاه فیلم‌سازان با ارزشی هستند. همین‌طور که در سال‌های گذشته هم دیدیم. وقتی فیلم‌سازان فیلم  کوتاه وارد بدنه سینمایی کشور می‌شوند با فیلم‌های سینمایی بهتری از آها روبه‌رو هستیم تا کسانی بدون تجربه ساخت فیلم کوتاه وارد بدنه سینمای کشور می‌شوند. من خوشحالم که اینجا هستم و از آقای حجت‌الله ایوبی و آقای فرخنده کیش تشکر می‌کنم.

رضا فهیمی دیگر تقدیر شده این جشن با اشاره به اخبار خوب اعلام شده از سوی ریاست سازمان سینمایی گفت: این عنوانی که به من داده شد امروز، نهایت لطف انجمن سینمای جوانان ایران بود. خبر خوش جناب دکتر ایوبی حاصل تلاش آقای فرخنده کیش همکارانشان بود و همه ما شاهد تلاش آن‌ها بودیم. در پایان هم تشکر کردم از فرید فرخنده کیش و همکارانشان در انجمن سینمای جوانان ایران و تشکر ویژه دارم از آرش رصافی.

شهریار پورسیدیان نیز در سخنانی کوتاه گفت: متشکرم از آقای ایوبی و آقای فرخنده کیش و تشکر ویژه از آرش رصافی عزیز که فصای صمیمی گذشته رو به انجمن برگرداندند و همچنین تشکر می‌کنم ار مدیر انجمن سینمای جوانان استان گیلان، نادر معصومی که همواره حامی فیلم‌سازهای انجمن بوده و هست.

همچنین کریم لک‌زاده نیز پس از دریافت جایزه خود سخنرانی کوتاهی برای حاضران کرد. وی گفت: از حجت‌الله ایوبی می‌خواهم که با شجاعت خود از شجاعت در انجمن سینمای جوانان ایران دفاع کند. وقتی ایشان در این جشن از افزایش بودجه صحبت کرده و  از فیلم‌سازان می‌خواهد فیلم‌هایی با مضامین خاص تولید کنند، خواه‌ناخواه بحث اجبار و خط دادن به فیلم‌سازان پیش می‌آید هرچند که فیلم‌ساز شجاع هیچ‌گاه به این سمت نمی‌رود.

همچنین در جریان این مراسم از مهدی بوستانی شهربابکی نویسنده کتاب «بر بلندای فیلم کوتاه» با حضور نیما عباس پور و محسن امیر یوسفی تقدیر شد. بوستانی با قرائت بخشی از مقدمه کتاب و با تأکید بر اهمیت وارد شدن منتقدان حرفه‌ای سینما به حوزه نقد فیلم کوتاه از بی‌توجهی عمده از سوی نشریات و منتقدین به فیلم کوتاه گفت.

تولید برنامه تلویزیونی «سینمای جوان»

بخش دیگری از این جشن به تقدیر از تنی چند از مسئولان فرهنگی که در حمایت از فیلم کوتاه پیش‌قدم بوده‌اند اختصاص داشت. در این راستا از امیر تاجیک مدیر شبکه مستند سازمان صداوسیما و مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب تقدیر و تشکر شد.

تاجیک در این جشن از تولید برنامه تلویزیونی با نام «سینمای جوان» خبر داد که نخستین قسمت آن از ساعت ۲۱ پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت از شبکه مستند روی آنتن می‌رود. این برنامه در هر قسمت به معرفی یکی از دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران می‌پردازد.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=3182