هنرمندان مستقل هر کشور یکی از مهم‌ترین عناصر شکل‌گیری هنر آن کشور هستند. معمولاً هنرمندان مستقل و کسانی که کارهای خلاقانه انجام می‌دهند افراد ثروتمندی نیستند. پس چگونه این هنرمندان می‌توانند سرمایه موردنیاز برای تولید آثار مستقل خود را تأمین کنند؟

روش‌های جذب سرمایه سنتی مانند وام؟ سرمایه‌گذاران؟ اسپانسرها؟

سرمایه‌گذاری جمعی یا کراودفاندینگ (Crowdfunding) روش جدیدی از جذب سرمایه و جایگزینی خوب برای روش‌های سنتی است. ایده‌هایی که بعید است بتوانند از روش سنتی سرمایه موردنیاز خود را تأمین کنند، می‌توانند از کراودفاندینگ استفاده کنند. در این روش از قدرت جمعی برای جذب سرمایه استفاده می‌شود. هنرمند برای تأمین هزینه‌های ساخت اثر خود، فراخوانی در سطح اینترنت می‌دهد و ایده خود را با کاربران فضای مجازی مطرح می‌کند. هواداران و افرادی که با هنرمند هم رؤیا و همفکر هستند نیز، در قبال دریافت یک هدیه مادی یا معنوی، مانند: تشکر در شبکه‌های اجتماعی، محصول یا اثری که در آینده تولید خواهد شد و … با سرمایه‌ای هرچند اندک با وی مشارکت می‌کنند. درواقع وب‌سایت‌های کراودفاندینگ بستری را برای تبادل منابع بین هنرمند و حامیان آن‌ها فراهم می‌کنند تا ایده‌ای را تحقق بخشند.

حامی جو، وب‌سایت کراودفاندینگ ایرانی است که از ۷ ماه پیش فعالیت خود را درزمینه هنر و باهدف حمایت از هنرمندان و هنر مستقل، آغاز کرده است. در این مدت ۳ پروژه موفق درزمینه فیلم مستند و ویدئو بادی آرت داشته و توانسته بیش از ۷۰۰ میلیون ریال سرمایه جذب کند. در حال حاضر، مهرداد اسکوئی، مسعود حاتمی، محمد حدادی و افشین عزیزی از مشاوران و همراهان حامی جو درزمینه‌های مستند، فیلم کوتاه و موسیقی هستند.

هفته گذشته ویدئوی معرفی حامی جو در فضای مجازی منتشر شد. مسعود حاتمی و محمد حدادی این ویدئو را با تمرکز بر لزوم حمایت از هنر مستقل با همراهی هنرمندان بزرگ عرصه سینما برای حامی جو ساخته‌اند. هنرمندانی که در این ویدئو حضور دارند: مهرداد اسکویی، لیلا زارع، مصطفی آل احمد، مهدی پاکدل، مسعود امینی تیرانی، کامبوزیا پرتوی، بیژن میرباقری، مونا زندی حقیقی، مجید برزگر، اردشیر رستمی و الهام کردا

ویدئو حامی جو را می‌توانید در این لینک ببینید.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=1715