فیدان: بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم ریگارد کانادا، از جشنواره‌های مورد تایید آکادمی اسکار و یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم کوتاه در آمریکای شمالی، در این دوره بخشی را به مرور فیلم‌های کوتاه قصیده گلمکانی اختصاص داده است.

در این بخش از میان هفت فیلم کوتاه داستانی کارنامه او فیلم‌های «برزخ»، «آگهی فروش» و «بوق ممتد» با حضور کارگردان به نمایش درمی‌آیند. جلسه‌ نقد و بررسی آثار گلمکانی، با حضور منون دومه، منتقد و روزنامه‌نگار کانادایی که مسؤل بخش‌های سینمایی در روزنامه‌ها و مجله‌هایی از جمله «ووآر/ Voirدیدن»، «مدیا فیلم» و «پرس» است برگزار می‌شود و  گلمکانی به سوالات حاضران درباره فیلم‌هایش پاسخ خواهد داد.

قصیده گلمکانی فارغ‌التحصیل در سه فوق‌لیسانس «بازرگانی هنری»، «مطالعات فرهنگی» و «مدیریت فرهنگی» از فرانسه است. او هم‌چنین از دانشجویان آزاد رشته‌‌ سینما در دانشگاه سوربون بوده و موضوع رساله دکترایش در رشته‌‌ «مطالعات فرهنگی»، منابع تاثیرپذیری فیلمسازان جوان ایرانی در دهه‌ اخیر است.

وی که فقط حدود دو سال است به ‌طور جدی به فیلمسازی پرداخته، از جمله جایزه‌هایی که گرفته برای «آگهی فروش» سیمرغ بهترین فیلم کوتاه سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فجر و جایزه ویژه بخش دانشجویی دومین جشنواره فیلم «سلامت»، برای «برزخ» تقدیر ویژه پنجاه‌ونهمین جشنواره «بیلبائو»ی اسپانیا و تندیس بهترین فیلم کوتاه هفدهمین جشنواره «یاری» سوئد، و برای «مراقبت از ژوناس» جایزه «افق‌های جدید» هفتمین جشنواره «دیدار» تاجیکستان است و در جشنواره‌های معتبر و متعددی از جمله «سینه‌کوئست» و «سانتاباربارای» آمریکا و «دراما» یونان با فیلم‌هایش حضور داشته. در برنامه مرور آثار، به خواسته‌ دبیر جشنواره – خانم ملیسا بوشار – به انتخاب قصیده‌ گلمکانی، یکی از فیلم‌های کوتاه مورد علاقه‌اش همراه با فیلم‌های خودش برای خریداران، منتقدان و علاقه‌مندان فیلم کوتاه نمایش داده خواهد شد. گلمکانی فیلم «حیوان» ساخته‌ برادران ارک را به دلیل نوآوری و خاص بودن آن به جشنواره برای این نمایش معرفی کرده است.

نمایش فیلم‌ها روز شانزدهم مارس ساعت ۱۹ خواهد بود.

بیست‌ودومین جشنواره جهانی فیلم «ریگارد» از ۱۴ تا ۱۸ مارس در شهر ساگنه ایالت کبک کانادا برگزار می‌شود.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=10478