فیدان: به نقل ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران صبح امروز دوشنبه ۱۴ آبان ماه با حضور سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر جشنواره و آرش عباسی مشاور مدیرعامل و مدیر ارتباطات این انجمن برگزار شد.
آرش عباسی در ابتدای این نشست ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران گفت: امسال برای نخستین بار یک سالن اختصاصی برای اصحاب رسانه در نظر گرفته شده است تا بتوانند در شرایط بهتری به تماشای فیلم‌ها بنشینند.
سپس سید صادق موسوی بیان کرد: جشنواره فیلم کوتاه مهم ترین ویترین فعالیت های فیلم کوتاه در ایران است و بدون اغراق مهم ترین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه خاورمیانه است. این سخن همه کارشناسان است و نقطه نظر بنده نیست. انجمن سینمای جوانان بانی و برگزار کننده است.
او ادامه داد: تلقی ما این نیست که این جشنواره ویترینی برای فعالیت های انجمن سینمای جوان است. تصور ما این است که جشنواره فیلم کوتاه بهترین چشم‌انداز را از وضعیت فیلم کوتاه ایران ارائه می‌کند.
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: ما در بهترین سال های فعالیت ساخت فیلم کوتاه در ایران هستیم. من در این مدت اطلاعات بسیاری را درباره موفقیت های بین‌المللی فیلم کوتاه ایران را مخابره کردم. شاید بسیاری از این اطلاعات از منظر بسیاری از افراد غیر منطقی به نظر می‌رسید اما تمام ادعا‌ها امروز مستند و در قالب کتاب منتشر شد و امروز در اختیار شما قرار می‌گیرد. فهرست ۱۸۱۹ حضور بین‌المللی هنرمندان ایرانی در این کتاب‌ها با تمام اطلاعات دقیق، اسم فیلم ها، نام شهرهایی که این فیلم‌ها در آن اکران شده و جایزه‌ها منتشر شده است.
موسوی گفت: فیلم کوتاه بی تردید پشتوانه سینمای ایران است. این سخن من مطالعه شده است. امروزه سینمای فرهنگی و هنری ایران را فیلم کوتاه هدایت می‌کند. ما هنرمندان پیشرو، ذهن جوان و آفرینشگری متفاوتی را در حوزه فیلم کوتاه مشاهده می‌کنیم. این باور ما است و اغراقی در آن نمی‌کنیم. در حالی که کمترین اعتبارات را در این حوزه، ما داریم.
او گفت: چون سرمایه کمی در اختیار فیلم سازان کوتاه است، آن‌ها انرژِی خود را در بعد خلاقیت اثر به کار می‌گیرند و این سرمایه بزرگی است. این به معنای بی نقص بودن فیلم کوتاه نیست. ما مسیر بهتری را پیش رو داریم. من می‌خواهم شما در بخش های دیگر هنر مطالعه کنید و ببینید کجا ما نزدیک به دو هزار حضور در رویداد بین‌المللی داریم؛ و سیصد و هفتاد جایزه را به دست بیاوریم.
موسوی گفت: ما امسال تلاش کردیم جشنواره را در شان فیلم کوتاه ایران برگزار کنیم، تصور ما این است اگر فیلم کوتاه در گذشته امری حاشیه‌ای به نظر می‌آمد و امر جدی تلقی نمی‌شد، امروز فیلم کوتاه در کانون توجهات صنعت تصویری قرار بگیرد.
او افزود: ما امسال برای اولین بار اختتامیه جشنواره را در برج میلاد برگزار می‌کنیم و من معتقدم یک رویدادهنری را در این اختتامیه شاهد خواهد بود.
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: تفاوت امسال ما در جشنواره عمدتا در حوزه بین الملل است. در حوزه بین الملل نزدیک به پنج هزار و صد فیلم به دبیرخانه جشنواره رسیده است. بیشتر از هشت ماه توسط یک تیم زبده این فیلم دیده شده است. اصرار و وسواس ما این بود که فیلم معمولی در حوزه بین الملل نداشته باشیم، لذا از این تعداد فیلم شصت و هفت فیلم انتخاب شد.
موسوی گفت: به زعم من برخی از این فیلم‌ها شبیه به ورک شاپ آموزشی هستند. همه این فیلم‌ها تولیدات سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است.۱۲۰ کشور برای ما فیلم فرستادند. از سویی سطح داورانی که انتخاب شده‌اند قابل مقایسه با سال های گذشته نیست که اسامی و سوابق این افراد منتشر شده است.
او بیان کرد: ما برای اولین بار بازار بین‌المللی فیلم کوتاه را راه‌انداختیم و تعداد زیادی خریدار دعوت کردیم. این خریداران از شبکه های تلویزیونی مختلف و از بنیاد های مختلف می‌آیند. امیدواریم از این رهگذر بتوانیم یک فضای جدید اقتصادی و البته فرهنگی برای فیلم کوتاه ایران فراهم کنیم.
موسوی اظهار کرد: ما برای اولین بار امسال پیچینگ بین‌المللی برگزار کردیم. ما چند ماه قبل فراخوانی را منتشر کردیم تا علاقمندانی که می‌خواهند در این رویداد شرکت کنند طرح های خود را به زبان فارسی و انگلیسی ارائه کنند و چند ماه پیش این طرح‌ها به داوران ارائه شد تا این افراد و طرح‌ها جهت حضور در این ورک شاپ انتخاب شوند.
او گفت: امسال خانمی به اسم «گابریلیه برونن مه یر» مسئولیت آموزش نحوه دفاع از پروژه‌ها را به عهده دارد. قبل از برگزاری پیچینگ، این مدرس بین‌المللی که فقط تخصصش این کار هست و در تمام جشنواره‌ها به فیلم سازان مکانیزم دفاع کردن از پروژه‌ها به لحاظ مالی و فرهنگی در برابر سرمایه گذاران می‌آموزد. بعد از این آموزش‌ها ما مراسم پیچینگ را برگزار می‌کنیم.
موسوی گفت: در این پیچینگ‌ها ما هم سرمایه گذار داخلی دعوت کردیم و هم سرمایه گذاران خارجی دعوت شده‌اند. این افراد غیر از وایرها و خریداران فیلم کوتاهی هستند که امسال دعوت شده‌اند. ما با مدیرعامل محترم خانه سینما هم صحبت کردیم و ایشان گفتند بسیاری از سرمایه گذاران فیلم بلند هم امسال علاقمندند در جشنواره شما حضور پیدا کنند.
دبیر جشنواره سی و پنجم فیلم کوتاه تهران گفت: ما امسال ۱۱۰ مهمان خارجی دعوت کردیم و از این افراد بیش از ۴۰ نفر وارد ایران شده‌اند. آن هم در شرایطی که ما در وضعیت ناجوانمردانه‌ای از لحاظ سیاسی و بین‌المللی قرار داریم. جالب این جاست از میان فیلم های ارسال شده به جشنواره بیشترین فیلم‌ها از کشور فرانسه و سپس از کشور آمریکا است؛ یعنی فرهیختگان به این فضای ایران ستیزی وقعی ننهادند. ما اصرار داریم که با حضور این هنرمندان خارجی فضای همکاری مشترک میان هنرمندان ایرانی و خارجی به وجود بیاید.
سید صادق موسوی در ادامه بیان کرد: ما درمرحله فرایند و شناسایی قراردادهای مشترک هستیم و این اتفاق بزرگی است. با توجه به حجم فشارهای اقتصادی و کاهش ارزش ریالی در کشور تولید فیلم در ایران بسیار اقتصادی شده است و یک کشور خارجی زیر ۵ هزار یورو در این حوزه کار نمی‌کند. اگر چنانچه سرمایه گذار خارجی تمایل داشته باشد در چارچوب فرهنگی هنری ایران کار کند این بهترین فرصت برای سرمایه گذاری و تولید مشترک خواهد بود. امیدواریم که تهیه کنندگان شریف سینمای ایران نیز بیایند و با فیمسازان خلاق فیلم کوتاه آشنا شوند و بیشتر در این زمینه کار کنند.
وی ادامه داد: سال گذشته به لطف خدا نشست‌های علمی تخصصی برگزار کردیم که استقبال خوبی از آن صورت گرفت و امسال نیز این کار را انجام دادیم. در جشنواره سی و پنج ۲۰ نشسست تخصصی داریم که تا الان ۱۰۰ نفر برای حضور در آن‌ها ثبت‌نام کرده‌اند. دوستان بسیاری هستند که از شهرستان به تهران می‌آیند و برای حضور در این نشست‌ها هزینه پرداخت کرده‌اند و از دیدن فیلم‌های خوب جشنواره صرف نظر نموده و از محضر اساتید بهره کافی را می‌برند.
دبیر جشنواره سی و پنجم در ادامه اظهار کرد: امسال این بخش از جشنواره دبیر علمی دارد که دکتر الستی مسئولیت کارگاه‌های تخصصی ما را برعهده دارند. آخرین ورک شاپ ما نیز در بخش بین‌المللی با حضور بهترین مدرسان این حوزه برگزار خواهد شد که هرشب ۳۵ دقیقه ارتباط تعاملی از طریق اسکایپ خواهند داشت. این نشست‌ها در ۴ حوزه فرمالیسم، رئالیسم، مینی مالیسم و تجربه گرایی برگزار خواهند شد.
موسوی در ادامه به معرفی کتاب‌های منتشر شده اشاره کرد و افزود: کتاب نشست‌های سال گذشته توسط نشر آبان منتشر شده است و بسیاری از اطلاعات جشنواره در آن لحاظ شده است، علاوه بر این ۵ CD نیز کار شده که حاصل عملکرد سال گذشته است و امیدواریم امسال بهتر از سال گذشته باشد. امسال نشست‌های ما بیشتر شبیه به مستر کلاس هستند و دانش آموختگان سینما برای حضوردر این نشست‌ها ثبت نام کرده‌اند. علاوه بر این کتاب ۱۹ ۱۸ نیز منتشر شده است که درباره حضور بین‌المللی هنرمند ایرانی در جشنواره‌های جهانی است. کتاب دیگری که برای این ایام چاپ شده است اطلاعات گزیده فیلم‌های انجمن در سال ۹۶ است که همراه بسته‌ گزیده فیلم‌های تولید شده سال ۹۶ خواهد بود و هر دو به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده‌اند. در سفرهایی که به کشورهای مختلف داشتم مشابه این اتفاقات را ندیدم که انجمنی صرفا فیلم کوتاه کار کند. آنها یک بنگاه دارند که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند؛ اما انجمن سینمای جوان دو مسئولیت مهم دارد اول آموزش و دیگری ساخت فیلم است که تاکنون کتابی در این زمینه نداشته است و امسال این اتفاق رقم خورد. همچنین سه کتاب دیگر نیز داریم که برای ایام جشنواره و در رزو سینما و کتاب در پردیس ملت رونمایی خواهند شد.
وی در ادامه توضیح داد: خوشحالیم که امسال قبل از آغاز جشنواره سی و پنج و همزمان با برگزاری نشست خبری جشنواره کاتالوگ آن نیز در ۴۱۶ صفحه بر روی سایت بارنمایی خواهد شد و علاقمندان می‌توانند به کل اطلاعات جشنواره مانند معرفی داوران، اطلاعات نشست‌ها و معرفی فیلم‌ها در این کاتالوگ دسترسی داشته باشند.
موسوی تاکید کرد: همچنین در بخش فنی نیز امسال گام دیگری برداشتیم و برای اولین بار هر فیلمی که در قاللب K2 و K4 به ما داده‌ شده است، به همان شکل نیز پخش خواهد شد و صدای تمامی فیلم‌ها نیز به شکل دالبی خواهد بود. سال گذشته نیمی از فیلم‌ها با این فرمت بود ولی امسال ۲۵۰ فیلم در قالب دی سینما پخش خواهند شد.
دبیر جشنواره سی و پنج درباره همکاری ایسفا نیز گفت: باور داریم که باید به جامعه فیلم کوتاه احترام بگذاریم. این انجمن بیش از ۳۰۰ نفر عضو دارد و ۱۰۰ نفر تقاضا داشتند که برای حضور در جشنواره کارت داشته باشند و ما از این حضور استقبال کردیم. علاوه بر این برگزیده فیلم مردمی نیز امسال توسط دوستان ایسفا به ما اعلام خواهد شد. تمامی جلسات نقد و بررسی نیز به انجمن فیلم کوتاه ایران محول شده است و در کنار ما حضور فعالانه‌تری نسبت به سال‌های گذشته دارند. هسته اصلی باور ما این است که باید به جامعه فیلم کوتاه خدمت کنیم وبه تک تک آن‌ها سرویس دهیم. ما امسال در تمامی سالن‌های پردیس ملت فیلم اکران می‌کنیم که با این اتفاق همزمان هزار نفر در سالن‌ها حضور دارند. از نظر ما این تعداد علاقمند به فیلم کوتاه و فعال این عرصه دست چین شده‌اند و آینده سینمای ایران را رقم خواهند زد و با سوژه‌های جسورانه خود می‌توانند ما را از رخوت عرصه تصویر دور کنند. ممکن است برخی از این فیلم‌ها زبان گزنده داشته باشند یا یک موضوع را آسیب شناسی کنند، اما امکان ندارد موضوع سخیف یا ابتذالی در این آثار دیده شود. فیلم کوتاه در گزنده‌ترین حالت نیز از سر خیرخواهی حرف می‌زند و امیدواریم امسال به همراه همه عزیزان بهترین جشنواره را برگزار کنیم و خدمتگزار جامعه فیلم کوتاه باشیم.
موسوی در ادامه درباره مراسم اختتامیه نیز بیان کرد: برای اختتامیه جشنواره امسال از حضور سیاستمدارانی چون دکتر ظریف، سورنا ستاری، دکتر آذری جهرمی دعوت شده است و امیدواریم که به دعوت ما پاسخ بدهند و در این مراسم حضور داشته باشند. همچنین تمامی سفرا و سفارت خانه‌ها از روز اکران فیلم‌هایشان در جشنواره اطلاع دارند و در مراسم اختتامیه نیز حضور خواهند داشت. ضمن این که در اختتامیه جشنواره که در برج میلاد برگزار می‌شود، مراسم هنری مختلفی خواهیم داشت که پروفسور صهبایی به همراه ارکسترشان در این روز هنرنمایی خواهند کرد و گروه هنری کر و سازهای کوبه‌ای به همراه یک گروه تئاتری در اختتامیه حضور خواهند شد. در ادامه مراسم بزرگداشت دکتر الستی را خواهیم داشت و بخشی را نیز به مرور اثار اشکان اشکانی اختصاص دادیم که از او در مراسم اختتامیه تقدیر خواهد شد.
وی تاکید کرد: دو شبکه تلویزیونی برنامه‌های ما را به شکل مستقل هرشب پوشش خواهند داد و امیدواریم که مردم علاقه مند به سینما نیز در این اتفاق حضور داشته باشند. ایمان دارم که برج میلاد در شب اختتامیه مملو از فیلمسازان هنردوست و مردم علاقمند به هنر خواهد شد.
موسوی همچنین درباره داوری آثار بین‌الملل نیز گفت: بهتر از من می‌دانید که هزینه‌های تولید فیلم کوتاه بسیار بالا رفته است و ما برای اولین بار با دو مرحله انتخاب آثار ملی مواجه شدیم. ترکیب هفت نفره هیئت انتخاب ابتدا فیلم‌ها را دیدند و ۲۰ فیلم را در این مرحله انتخاب کردند و در مرحله بعدی ۵۰ فیلم انتخاب شد. من از دوستان خواهش کردم که چون فیلم کوتاه مخاطب خاص دارد و فرصت دیگری برای نمایش این فیلم‌ها وجود ندارد تعداد فیلم‌ها را افزایش دهند و اجازه دهند تا فیلمسازان خلاق در جشنواره حضور داشته باشند؛ که در نهایت ۶ فیلم ایرانی از میان ۱۷۰ فیلم ایرانی در بخش بین‌الملل نیز حضور دارند. داوری این بخش توسط هفت داور انجام شد که مهرداد اسکویی تنها داور ایرانی ما در این بخش است.
مدیر عامل انجمن سینمای جوان همچنین درباره بخش بین‌الملل توضیح داد: سه جشنواره معتبر بین‌المللی در جهان وجود دارد که تامپره از برجسته‌ترین جشنواره‌های حوزه بین‌الملل است و اولین جشنواره‌ای است که فیلم‌های برگزیده آن مستقیم به آکادمی اسکار معرفی می‌شوند. با تعاملاتی که با سفیر فنلاند داشتیم موفق به رایزنی با مدیر جشنواره تامپره شدیم و توانستیم باکسی را در جشنواره به این بخش اختصاص دهیم و فیلم‌های خوب جشنواره در اختیار ما قرار گرفت تا در روزهای جشنواره به نمایش درآیند. بخش بعدی نمایش آثار استونی است که در انیمیشن بی نهایت پیشرو است و امسال در جشنواره یک باکس هم به فیلم‌های استونی اختصاص داده‌ایم.
وی در ادامه اظهار کرد: امسال برای اولین بار ۷۰ شهردار کشور را دعوت کردیم تا همراه ۳۰ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در کنار ما و مهمانان خارجی جشنواره حضور داشته باشند. امیدواریم که همگی در تهران و با حضور در این مراسم به اهمیت فیلم کوتاه بیشتر واقف شوند و این رویداد بین‌لمللی را از نزدیک ببینند و بیشتر به فیلمسازان فیلم کوتاه اهمیت بدهند و از آنها حمایت کنند.
موسوی همچنین با بیان این که ایران امن‌ترین کشور منطقه خاورمیانه است، تاکید کرد: در طی این سال‌ها با تمام تلاشی که برخی از کشورها برای منزوی کردن ایران داشتند، اما ما در جشنواره سی و پنجم بیش از ۴۰ مهمان خارجی خواهیم داشت؛ که امن بودن ایران و تولید ارزان در این کشور باعث شده تا بسیاری علاقمند شوند که در جشنواره امسال حضور داشته باشند و حتی اقدام به سرمایه گذاری مشترک در این زمینه کنند. در فیلم کوتاه المان‌های تجاری سینمای بلند وجود ندارد و تولید مشترک برای فیلم کوتاه خیلی محیا تر از سینمای بلند است.
وی در خاتمه درباره نامه فیلمسازان به وزیر و نظارت بر روی فیلم‌ها توضیح داد: از سال گذشته اعلام شد هر اکرانی باید پروانه نمایش خودش را داشته باشد و باید این مجوز نیز از طرف دوستان در شورای صدور پروانه نمایش وجود داشته باشد. ما تمام فیلم‌هایی که انتخاب شده بود را برای دریافت پروانه به شورا فرستادیم که تعدادی موفق به اخذ پروانه نمایش نشدند و علت‌های مختلفی هم داشت. می‌توانستیم از همان ابتدا چند فیلم خوب انتخاب کنیم و آنها را ارائه دهیم که پروانه بگیرند و هیچ مشکلی هم پیش نیاید، اما بسیاری از دوستان از این فضا دور می‌ماندند. شکل دوم نیز این بود که من به عنوان دبیر در جلسات حضور می‌یافتم و دخالت می‌کردم اما حالت سوم احترام به نظر هیئت انتخاب بوده است و من هیچ دخالتی در این زمینه نداشتم و حتی یک فیلم را هم توصیه نکردم. باید این آثار روال قانونی خود را طی می‌کردند و بیش از ۲۵۰ فیلم به شورای نظارت راه یافت که تنها ۱۷ فیلم موفق به دریافت مجوز نشدند و نیازمند اصلاح بودند، شورای سیاست گذاری مجدد تشکیل جلسه داد و ما خواهش کردیم بار دیگر فیلم‌ها را ببینند که در نهایت ۳ فیلم دیگر نیز مجوز گرفتند و امیدواریم تا پایان هفته بتوانیم برای باقی فیلم‌ها نیز پروانه بگیریم و مشکل آن‌ها برطرف کرده و در جشنواره به نمایش بگذاریم.
موسوی در پایان نشست خبری درباره تأثیر شرایط اقتصادی کشور بر برگزاری جشنواره سی‌وپنجم فیلم کوتاه تهران هم گفت: ما فراخوان جشنواره را اسفندماه منتشر کردیم که دلار چهار هزار تومان بود و الان دلار چهار برابر شده لذا جایزه بزرگ ما که پنج هزار دلار بوده هفتاد و پنج میلیون تومان شده است!‌ اما فراخوان در همان دوران اعلام شده بود اما حالا که ارزش ریال افت کرده نمی‌توانیم بگوییم آن پنج هزار دلار را نمی‌دهیم در واقع برای ما وفای به عهد مهم است اما امیدوارم این جایزه‌ها را بچه‌های ایرانی دریافت کنند.
بر اساس این گزارش، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان از ۱۸ تا ۲٢ آبان ۹۷ برگزار خواهد شد.
اخبار این رویداد بین‌المللی در سایت‌ جشنواره به نشانی www.tisff.ir و همچنین وب‌سایت انجمن سینمای جوانان به نشانی www.iycs.ir قابل دسترسی است.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=12772