با توجه به مشکلاتی که در دو سال گذشته در رابطه با برگزاری بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر پیش آمده بود و با عنایت به درخواست اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران و فیلم سازان این عرصه جهت تغییر شیوه برگزاری این بخش، هیات مدیره ایسفا رایزنی‌هایی را با مدیران مربوطه آغاز کردند. در همین رابطه جلسه‌ای در تاریخ ۲۵/۶/۹۸ در انجمن سینمای جوانان ایران با حضور آقایان ابراهیم داروغه زاده (دبیر محترم جشنواره ملی فیلم فجر)، سید صادق موسوی (مدیر عامل محترم انجمن سینمای جوانان ایران)، مسعود نجفی (مدیر محترم روابط عمومی سازمان سینمایی) و اعضای هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار شد.

در این جلسه نواقص و اشکالات شیوه کنونی برگزاری بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر از طرف هیات مدیره ایسفا مطرح و تأکید شد که در حال حاضر این بخش در جشنواره فیلم فجر بیشتر شبیه مرور چند اثر برگزیده از دو جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن مستقل ایسفا است و فاقد رقابت موثر، تازگی و هیجان است که از الزامات هر جشنواره‌ای است.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر نیز از محدودیت‌هایی که به واسطه تمرکزشان بر فیلم‌های بلند دارند صحبت کردند، اما مایل به شنیدن نظرات جدید در مورد بخش فیلم کوتاه در جشنواره بودند. با توجه به جمیع نظرات و امکاناتی که جشنواره می‌تواند به این بخش اختصاص دهد و با نظر به الگوی رایج در جشنواره‌های مطرح جهانی، هیأت مدیره ایسفا پیشنهاداتی را مطرح کرد که در صورت تصویب در شورای سیاست گذاری فجر، از امسال عملی شود. پیشنهادات به شرح زیر بود:

۱. تشکیل هیات انتخاب مستقل توسط جشنواره فیلم فجر و دریافت تمامی فیلم‌های کوتاه تا ۱۵ دقیقه که در دیگر جشنواره‌های داخلی حضور نداشته‌اند. آثار بخش مسابقه فیلم کوتاه مستقلا توسط این هیات انتخاب بشوند.

۲. جشنواره فیلم فجر در ترکیب هیات انتخاب و داوری این بخش از فیلم‌سازان، کارشناسان و فعالان به روز حوزه فیلم کوتاه بهره‌مند شود.

۳. در بخش نقد و بررسی آثار این بخش، از منتقدان و صاحب نظران فیلم کوتاه استفاده شود.

۴. سالن و سانس مناسب برای فیلم‌های کوتاه بخش مسابقه اختصاص داده شود و تمهیداتی در نظر گرفته شود که مخاطبان بیشتری از این بخش که هویت مستقل و ویژگی‌های منحصر به فرد دارد و توسط جوانان آینده‌ساز سینمای ایران عرضه می‌شود بهره‌مند شوند.

این پیشنهادات که در جلسه‌ی حضوری با موافقت دبیرمحترم جشنواره ملی فیلم فجر مواجه شد، پس از جمع‌بندی و تائید هیات مدیره ایسفا و موافقت مدیر عامل محترم انجمن سینمای جوانان به طور رسمی و مکتوب، به عنوان پیشنهادات مشترک دو مرکز موثر در فیلم کوتاه، به دبیر جشنواره فیلم فجر ارائه شد؛ اما متأسفانه این پیشنهادات در شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم فجر مورد قبول واقع نشده و فراخوان، به جز تغییرات اندکی، به سیاق سال‌های گذشته منتشر شد.

انجمن فیلم کوتاه ایران ضمن تشکر از همراهی مدیرعامل محترم انجمن سینمای جوانان ایران با پیشنهادات ایسفا، با ابراز تأسف از این بی‌توجهی آشکار به آراء و نظرات فیلم‌سازان فیلم کوتاه، توسط شورای سیاست گذاری و دبیر جشنواره ملی فیلم فجر اعلام می‌دارد که در صورت اجرایی شدن این پیشنهادات، جشنواره فیلم فجر می‌توانست در بخش فیلم کوتاه هویت مستقل خود را داشته باشد. همچنین این امکان برای فیلم‌سازان بیشتری فراهم می‌شد که فارغ از حضور در دو جشنواره مذکور، فیلم‌های خود را برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر نمایش دهند.

این روزها شاهد اعتراض تعدادی از فیلم‌سازان فیلم کوتاه هستیم که فیلم‌هایشان از حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران باز مانده است. تعدادی از این فیلم‌ها که با هزینه و زحمات زیادی ساخته شده‌اند، درخور توجه هستند ولی به دلیل محدودیت، در رقابت با آثار دیگر امکان حضور پیدا نکردند. چنانچه جشنواره فیلم فجر به طور مستقل عمل می‌کرد، این امکان برای این دسته از فیلم‌سازان فراهم می‌شد که شانس خود را برای دیده شدن و رقابت در آن جشنواره امتحان کنند و فضایی جدید برای تعدادی دیگر از فیلم‌سازان فراهم می‌شد. جشنواره فیلم فجر هم، چنانچه فیلم کوتاه برایش جدی بود و آن‌را سینمای خلاق و جسور و متفکر می‌دانست، می‌توانست خود کاشف استعدادهای جدید باشد و برای مخاطبان و اصحاب رسانه، پدیده‌های جدید ارائه کند.

این گزارش برای اطلاع رسانی به اعضای ایسفا و فعالان عرصه فیلم کوتاه و اطلاع جناب آقای دکتر حسین انتظامی که در شلوغی‌های سینمای بلند، فرصتی برای درخواست چندین ماهه‌ی دیدار هیات مدیره‌ی صنف و گفتگو در خصوص دغدغه‌های فیلم‌سازان جوان فیلم کوتاه کشور را ندارند، انتشار می‌یابد. امیدواریم که گردانندگان جشنواره فیلم فجر و مدیران محترم سازمان سینمایی با برگزاری جلسات مشورتی با انجمن فیلم کوتاه ایران و صاحب نظران این عرصه، راه تعامل بیشتر را باز و به نسل جوان سینما بیشتر اعتماد کنند، تا در نهایت نتایج مثبت و قابل قبولی برای فیلم‌سازان و فیلم کوتاه کشور که بخش پیشرو و آینده‌ساز سینمای ایران است محقق شود.

هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران

آبان ماه هزار و سیصد و نود و هشت

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=14615