فیدان: به نقل از ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، کریستوف گیرات از لهستان، ویرجیل ویدریش از اتریش، تام پالمن از سوئد، ساری ولانن از فنلاند، میک هنیگن از ایرلند، پر فیکسه از نروژ به عنوان ۶ داورخارجی بخش مسابقه بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند.

کریستوف گیرات کارشناس فیلم لهستان و فارغ‌التحصیل دانشگاه Jagiellonian است. او که در موسسه هنر آکادمی علوم لهستان در ورشو تحصیل کرده، معاون سابق شهرداری کراکوف، مدیر آژانس فیلم تلویزیون دولتی لهستان، دبیرکل انجمن فیلم لهستان و عضو انجمن فیلم اروپا و لهستان است. گیرات که مدرس دانشگاه آکادمی کراکوف و عضو هیئت داوران جشنواره‌های متعدد است، از سال ۲۰۰۰ مدیر جشنواره، بنیانگذار و رییس بنیاد فیلم و تهیه کننده جشنواره فیلم کراکوف و مروج مستند لهستان در خارج از کشور بوده است.

ویرجیل ویدریش تهیه کننده هنر چند رسانه‌ای و فیلم، متولد سال ۱۹۶۷ در شهر زالتس بورگ کشور اتریش است. او یکی از بنیانگذاران و مدیران شرکت چند رسانه‌ای Checkpointmedia GmbH، استاد دانشگاه هنر و علوم دانشگاه هنرهای کاربردی وین و صاحب و مدیرعامل Virgil Widrich Film- und Multimediaproductions G.m.b.H است. نخستین فیلم بلند ویدریش “روشن تر از ماه” است و “فروشگاه کپی” عنوان فیلم کوتاه او، ۳۷ جایزه بین‌المللی دریافت کرده و نامزد اسکار شده است. فیلم “سریع” از ویرجیل ویدریش در سال ۲۰۰۳ در کن اکران شد و تاکنون ۳۶ جایزه دریافت کرده است. آخرین فیلم بلند او “شب ۱۰۰۰ ساعته” است و در سال ۲۰۱۸ او نخستین موزیک ویدیوی خود را با عنوان “Nena & Dave Stewart: Be my Rebel” کارگردانی کرد. ویرجیل ویدریش در وین زندگی می کند.

تام پالمن یکی از موسسان فستیوال بین‌المللی اومه آ سوئد طی سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۷ بوده است. او به عنوان داور به فستیوال‌های متعددی مانند برلین، صوفیه، رگنربورگ، کوتبوس، کورک، تامپره و هامبورگ … دعوت شده است. پالمن در حال حاضر معرفی و انتخاب فیلم برای جشنواره‌های متعددی انجام می‌دهد ضمن اینکه در سمت تهیه کنندگی سینما نیز فعال است. او از آوریل ۲۰۱۷ مدیریت اجرایی فستیوال بین‌المللی هانچنگ جینژن چین را به عهده گرفته است. اولین فیلم کوتاه تام پالمن به عنوان تهیه کننده به نام In the Theme به کارگردانی Olga Popova از روسیه در سال ۲۰۰۸ در جشنواره فیلم برلین انتخاب و موفق به دریافت جایزه شد. او به عنوان مربی ایده‌پردازی انیماتورها در VAF فعالیت می‌کند و همچنین راهنمای بسیاری از پروژه‌های فیلم کوتاه در ژانرهای مختلف است. پالمن مطالعاتی در تاریخ هنر، تاریخ ایده‌پردازی و جامعه شناسی داشته است و بنیان‌گذار فستیوال بین‌المللی فیلم Umea در سال ۱۹۸۶ بوده است. از دیگر سوابق او می‌توان به ریاست دفترهماهنگی فستیوال های فیلم‌ اروپایی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷، عضو دارای رای در آکادمی فیلم اروپا و تهیه‌کنندگی ۱۰۰ فیلم کوتاه و ۳ فیلم بلند از سال ۲۰۰۷ اشاره کرد.

ساری ولانن سردبیر فیلم کوتاه و مستند در YLE شرکت پخش تلویزیونی فنلاند است. او بیش از سی سال پیش کار خود را در تلویزیون آغاز کرده است و در حال حاضر در دپارتمان تولید مشترکYLE که فیلم‌ها را با تهیه کنندگان مستقل و سازندگان فنلاند تولید می‌کند، فعالیت می‌کند. ولانن مسئول بخش فیلم کوتاه و مستندNew Cinema در کانال YLE TEEMA است. او که دارای مدرک کارشناسی هنر است ضمن مطالعات فیلم در فنلاند، در سال ۱۹۹۹ در دوره آموزشی EAVE، در سال ۲۰۰۶ در EURODOC و SOURCE 2 و همچنین درآموزش مربی فیلم مستند سال ۲۰۰۸ حضور داشته است.

میک هنیگن از زمان تاسیس باشگاه فیلم Triskel درشهر Cork در سال ۱۹۸۶، در جشنواره فیلم مشغول فعالیت است. او در سال ۱۹۸۷ به دبیری جشنواره فیلم کورک منصوب شد و سالها در این سمت باقی ماند. هنیگن به عنوان کارگردان سینما در مرکز فیلم ایرلند خدمت کرده و سپس سینمای کینو آرتاس که ۱۳ سال در حال فعالیت است را تاسیس کرد. او علاقه خاصی به فیلم کوتاه دارد و در بسیاری از جشنواره‌ها شرکت کرده است. میک هنیگن در سال ۲۰۰۵ یک سمپوزیوم بین‌المللی فیلم کوتاه را سازماندهی کرد و فیلم کوتاه را به عنوان یک هنر متمایز در نظر گرفت. او در هیئت مدیره فدراسیون انجمن‌های فیلم ایرلند مشغول به کار است و در حال حاضر هیئت مدیره کنفرانس بین‌المللی فیلم کوتاه و رئیس مرکز ادبی مونستر است. هنیگن هم اکنون به عنوان دبیر جشنواره فیلم IndieCork که در حال حاضر بزرگترین جشنواره فیلم کوتاه در ایرلند است، فعالیت میکند. این جشنواره از سال ۲۰۱۳ تاسیس شده است و میک هنیگن یک از موسسان جشنواره بوده است.

پر فیکسه: متولد سال ۱۹۶۵ در نروژ است. او از سال ۱۹۹۹ تا کنون دبیر فستیوال فیلم کوتاه مینیمالن در تروندهایم است. این جشنواره تا کنون ۳۰ دوره را پشت سر گذاشته است، که در این دوره ۲۵۰ فیلم را در ۶ روز اکران کرده است. فیکسه که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه علم و فناوری نروژ است تا کنون چند فیلم کوتاه ساخته و مقالاتی هم درباره فیلم در رسانه‌های بین‌المللی ونروژی منتشر کرده است. او همچنین به عنوان مدیر توسعه نرم افزار در بخش خصوصی فعالیت دارد.

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان از ۱۸ تا ۲۲ آبان۹۷ برگزار خواهد شد.

اخبار این رویداد بین‌المللی در سایت‌ جشنواره به نشانی www.tisff.ir و همچنین وب‌سایت انجمن سینمای جوانان به نشانی www.iycs.ir قابل دسترسی است.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=12706