یادداشت سردبیر: اعضای تحریریه فیدان همواره و از ابتدا واجد یک ویژگی جذاب بودند که به آن می‌بالیم. اینکه اعضای تحریریه، اغلب آنها، در واقع ساکن شهرها و استان‌هایی به جز تهران هستند. از یک سال گذشته این ویژگی پررنگ‌تر شده است، چرا که حالا تعدادی از اعضای فیدان ساکن کشورها و قاره‌های دیگری هم هستند. اتفاق تلخ و شیرینی که کماکان به آن می‌بالیم. اما نمی‌توان این مسئله را هم انکار کرد که این تغییر هماهنگی بین اعضای تحریریه برای انجام یک فرآیند گروهی چند ماهه را بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر کرده است. اضافه کنید محدودیت‌های پیچیده‌تر اینترنتی را تا برسیم به این موضوع که بله امسال برخلاف سال‌های گذشته در مراحل پایانی (زمانبندی اعلام فهرست نیمه نهایی) تاخیر داشتیم. بابت این موضوع پوزش می‌خواهیم. حالا می‌دانیم که برای دوره آینده باید عوامل بیشتری را در نظر بگیریم. اما این تنها یک چالش تازه است و ما برای استقبال از دهمین سال فعالیت فیدان در سال آینده دوست داریم با چالش‌های بیشتری مواجه شویم. پس منتظر اطلاعیه‌ها و تغییراتی باشید که به زودی اعلام خواهد شد.

در مورد انتخاب‌های صورت گرفته دوست دارم مانند سال قبل روی این موضوع تاکید کنم که این فیلم‌ها بهترین فیلم‌های کوتاه سال «از نظر فیدان» هستند. از نظر این جمع کوچک و حاصل مشارکت دو گروه. ابتدا فیلم‌سازانی که آثارشان را برای ما ارسال کردند و دوم اعضای تحریریه فیدان. فیلم‌های بسیاری هستند که دوست داشتیم در این فرآیند شرکت کنند. اول اینکه ماهیت فراخوان محور این انتخاب این حق را به فیلم‌سازان و صاحبان آثار می‌دهد که خود را در بازی سینمایی ما سهیم کنند یا نه. همواره به این انتخاب احترام خواهیم گذاشت. دوم اینکه در دو سال گذشته با پدیده رو به رشدی رو به رو شده‌ایم که تلاش خواهیم کرد با اقدام‌هایی دامنه این حق انتخاب را برای فیلم‌سازان ایرانی بیشتری فراهم کنیم. چرا که حالا همچون برخی از اعضای تحریریه ما تعداد قابل توجهی از فیلم‌سازان ایرانی ــ نام‌های آشنا در کنار نام‌های تازه ــ خارج از این مرز فیلم می‌سازند. تلاش خواهیم کرد مرزها را از میان برداریم و هر فیلم‌ساز ایرانی را حال در هر کجای جهان برای شرکت در دوره‌های آینده دعوت کنیم. به همین منظور فراخوان دوره آینده تغییراتی جزئی اما کلیدی خواهد داشت.

از تک تک ۷۰۰ فیلم‌سازی که به ما اعتماد کردند و آثار خود را برای ما ارسال کردند سپاسگزاریم. ماهیت فرآیند ما ایجاب می‌کند که در نهایت نام تعداد محدودی فیلم و فیلم‌ساز را اعلام کنیم. برای تک تک دوستان آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدواریم با ارسال آثار بعدیشان در سال‌های آتی ما را مفتخر کنند. ۳۳ فیلم وارد مرحله نیمه‌نهایی انتخاب‌های فیدان شدند. از این بین ۲۲ فیلم از این مرحله جلوتر نیامدند. فکر نمی‌کنم نیازی به گفتن باشد که تک تک آن ۲۲ فیلم از نظر ما فیلم‌های قابل توجهی بودند که از میان ۷۰۰ فیلم انتخاب شده و به این مرحله وارد شده‌اند. و در نهایت نام ۱۱ فیلم را در ادامه می‌بینید. در روزهای آتی مانند دوره‌های گذشته برای تک تک فیلم‌ها متنی‌هایی منتشر خواهیم کرد. اما علاوه بر عنوانی که ما روی این فیلم‌ها می‌گذاریم «بهترین فیلم‌های کوتاه سال ۱۴۰۲» دوست داریم خوانندگان و فیلم‌سازان عزیز سراغ فهرست‌های سال‌های گذشته ما نیز بروند و نسبت فیلم‌های این دوره را با دوره‌های گذشته بسنجند. شاید این مهم‌ترین تفاوت انتخاب‌های ما در مقایسه با یک جشنواره فیلم باشد. جشنواره‌ها هر سال عنوان ثابتی را به برخی فیلم‌ها می‎‌دهند و نسبت و مقایسه‌ای بین دوره‌های خود برقرار نمی‌کنند. اما فرآیند ما با وجود عددی به عنوان مجموع آرای اعضای تحریریه به سرعت می‌تواند واجد نسبتی مشخص با سال‌های گذشته شود. و با تحلیل و سنجش این نسبت‌ها ست که باور داریم می‌توانیم درباره میزان سلامت و کیفیت آثار فیلم‌سازان در بازه زمانی بزرگ‌تری به بحث و گفتگو بنشینیم. تغییرات را شناسایی و بسنجیم و اگر لازم بود تصمیمی بگیریم.

سپاس از همراهی تک تک شما و به امید آینده‌ای بهتر

هادی علی‌پناه

درباره سیستم ارزشگذاری فیلم‌ها در فیدان بیشتر بدانید

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=16337