فیدان: سیاوش شهابی کارگردانی فیلم کوتاه «تشریح» که یکی از فیلم‌های کوتاه معرفی شده به دبیرخانه جشنواره فجر برای شرکت در بخش مسابقه سی و هفتمین دوره این جشنواره است، در اعتراض به عملکرد انجمن صنفی فیلم کوتاه از حضور فیلمش در بخش مسابقه جشنواره فجر انصراف داد.

فیلم کوتاه «تشریح» یکی از چهار فیلم کوتاهی است که بر خلاف آیین نامه جشنواره زمان آن بیش از ۱۵ دقیقه است و برای شرکت در این جشنواره باید ۵ دقیقه از این فیلم را حذف شود.

شهابی با اشاره به این موضوع که با انتشار بلافاصله اسامی فیلم‌ها در خبرگزاری‌های رسمی غافلگیر شده است گفت: ما برای سنجیدن شرایط و اینکه آیا اصلا امکان حذف ۵ دقیقه از فیلم وجود دارد یا نه مهلتی چند روزه داشتیم ولی کمتر از ۲۴ ساعت بعد از تماسی که با ما از سوی انجمن سینمای جوانان ایران که یکی از تهیه کننده‌های فیلم است گرفته شده بود، این خبر منتشر شد و انتشار اسامی فیلم‌ها به نشانه پذیرش این شرط از سوی ما تلقی شده است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که حذف بخشی از فیلم‌ها برای حضور در هر جشنواره عملی غیر استاندارد است و نیز حذف ۵ دقیقه از زمان ۲۰ دقیقه‌ای فیلمش نسخه مطلوب وی نیست، از حضور در بخش مسابقه این جشنواره انصراف داده است.

شهابی در پایان گفته‌های خود افزود: امیدوار است جشنواره فیلم فجر و انجمن صنفی فیلم کوتاه، بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره فجر را آنطور که شایسته شان و جایگاه فیلم کوتاه و فیلم‌سازان آن است مدیریت کنند نه به گونه‌ای که در چند روز گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

فیلم کوتاه «تشریح» به کارگردانی سیاوش شهابی برای نخستین بار در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش درآمده و موفق به کسب عناوینی چون جایزه برزگ این جشنواره در بخش مسابقه بین‌الملل، جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه ملی، دیپلم افتخار بهترین بازیگر برای علیرضا ثانی‌فر و مدال ایسفا در این جشنواره شده است.

گفتنی است با توجه به آیین نامه جشنواره فجر از بین هفت فیلم کوتاه معرفی شده به این جشنواره تنها سه فیلم کوتاه «رورانس» به کارگردانی سوگل رضوانی، «دریای تلخ» به کارگردانی فاطمه احمدی و «گسل» به کارگردانی سهیل امیرشریفی واجدین شرایط اصلی نامزدی سیمرغ فیلم کوتاه هستند و چهار فیلم کوتاه دیگر که اسامی آن‌ها عبارت است از «تو هنوز اینجایی» به کارگردانی کتایون پرمر و محمدروح بخش، «بچه‌خور» به کارگردانی محمد کارت، «S» به کارگردانی حامد اصلانی و «تشریح» به کارگردانی سیاوش شهابی باید بخشی از زمان فیلم کوتاه خود را برای شرکت در این جشنواره حذف کنند.

در روزهای گذشته اعتراضاتی از سوی برخی فعالین و فیلم‌سازان فیلم کوتاه به حذف بخشی از زمان فیلم‌ها برای حضور در جشنواره فجر صورت گرفته است. این اعتراضات متوجه انجمن صنفی فیلم کوتاه است که با پافشاری برای افزایش تعداد فیلم‌ها بر خلاف آیین نامه جشنواره فجر زمینه‌ساز این شرایط بوده است.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=13095