نماینده جامعه انیمیشن «دیده بان» معتقد است آسیفا باید به اساسنامه اصلی خود بازگردد و همه بندهای صنفی‌اش را حذف کند.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، به نقل از وب‌سایت سوره سینما، فاطمه (فرشته) حسینی ‌شکیب دارای مدرک دکترای تخصصی رشته مطالعات از دانشگاه هنرهای خلاقه انگلستان، کار‌شناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر و کار‌شناسی ارتباط تصویری (گرافیک) از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ استاد رسمی پاره‌وقت تئوری انیمیشن در دانشگاه هنرهای خلاقه انگلستان بوده و سابق بر آن، به شکل حق‌التدریس در دانشگاه فوق و دانشگاه وست‌مینس‌تر به تدریس تئوری انیمشن و همچنین دوره‌ «روش‌های تحقیق پیشرفته» برای دانشجویان دکترا پرداخته است.

وی که اوایل پاییز ۹۶ با انتشار بیانیه‌ای با هدف همدلی و انسجام بیشتر در جامعه انیمیشن از عضویت در هیات مدیره انجمن صنفی کارگری انیمیشن استان تهران کناره گیری کرده بود در گفتگو با خبرنگار سوره سینما شرایط فعلی آسیفا را مخالف روح اهداف اولیه این نهاد دانست و به نمایندگی از اعضای جامعه انیمیشن «دیده بان» با ارائه توضیحاتی به تفاوت عملکرد آسیفا و صنف انیمیشن خانه سینما که این روزها اطلاعات روشنی از آن در دست نیست پرداخت که در زیر می‌خوانید:

برای اینکه مساله آسیفا را ریشه‌ای‌تر بررسی کنیم بد نیست از آغاز فعالیت تا وضعیت فعلی این نهاد شرح مختصری بدهید تا بدانیم با تشکیل صنف قانونی انیمیشن، اکنون تکلیف آسیفایی که تا به حال تحت نظر خانه سینما فعالیت‌های صنفی می‌کرده، چیست و حالا که صنف در خانه سینما جای گرفته، جایگاه آسیفا کجاست؟  

آسیفای ایران یا انجمن بین‌المللی فیلم‌سازان انیمیشن یک سازمان مردم نهاد یا غیرموظف وابسته به آسیفای بین‌الملل است. در اساسنامه آسیفای بین‌الملل به شعبه‌های مختلف آسیفای اصلی که در فرانسه (انسی) ‌ثبت شده در سایر کشورها فصل‌ها یا بخش‌های آسیفا گفته می‌شود.

ASIFA CHAPTERS فعالیت‌های آسیفای بین‌الملل و همه شعبات آن به تناسب وضعیت و نیازهای هر کشوری در حیطه فعالیت‌های فرهنگی و در حوزه ترویج و حمایت از انیمیشن درسرتاسر دنیاست. آسیفای ایران هم که در دهه ۶۰ شمسی و پس از انقلاب به همت استاد نورالدین زرین کلک تشکیل شد همین خاصیت فرهنگی،‌ غیر انتفاعی و ترویجی را داشت. بعدها در دهه هفتاد با تصمیم جمعی قرار شد آسیفا زیر نظر خانه سینما و وزارت ارشاد برود و بنابر ملاحظات جدید آن زمان خانه سینما مانند سایر انجمن‌های صنفی این خانه فعالیت‌های صنفی خود را آغاز کند. تا جایی که مکررا از همه شنیده‌ایم، ا‌ستاد زرین کلک با این تغییر ماهوی از یک سازمان مردم نهاد فرهنگی به یک نهاد صنفی مخالف بودند و آن را مخالف روح آسیفا می‌دانستند.

به هرجهت به دلیل شرایط تاریخی آن زمان به نظر می‌رسید این بهترین یا شاید تنها انتخاب باشد و به این شکل بود که اساسنامه آسیفای ایران کم کم استحاله پیدا کرد تا به ماهیت سایر انجمن‌های صنفی خانه سینما نزدیک شود. به همین ترتیب مسائلی مانند عضویت (عضو وابسته و پیوسته) ‌و برخی موارد کاملا صنفی و حقوقی مانند بیمه کردن اعضا در دستور کار قرار گرفت و انصافا در این دوران آسیفا تبدیل به نهاد شناخته شده و هویت‌دار انیمیشن ایران شد.

اما اکنون که صنف انیمیشن به شکل قانونی تشکیل شده و اساسنامه‌اش تقریبا همان اساسنامه آسیفای صنفی است، ‌به نظر می‌رسد زمان آن رسیده و بلکه بسیار هم دیر شده تا آسیفای اصلی را که همان روح سازمان مردم نهاد آسیفا ست،‌ به عنوان میراث فرهنگی انیمیشن ایران به نقطه حقیقی‌اش برگردانیم.

مشکل اصلی این است که هیات مدیره آسیفا حدود شش سال است که انتخاباتی برگزار نکرده‌اند و همه اعضای آن سه سال است به شکل منقضی کماکان در سمت‌های خود باقی مانده و با همان عنوان فعالیت می‌کنند.

با این شرایط باز هم قرار است انتخاباتی برگزار شود؟

به خاطر پیگیری‌های فراوان اعضا،‌ بازرس و فشار مطالبات جمع کثیری از جامعه انیمیشن که اکنون با نام «دیده بان انیمیشن» شناخته می‌شود،‌ هیات مدیره در اقدامی بسیار دیرهنگام فراخوان برگزاری مجمع عمومی «عادی» داد و در ۶ مهرماه ۹۶ مجمعی برگزار شد که چون بسیار دیرموقع اعلام کردند و نزدیک تعطیلاتی سه روزه بود، تعداد به حد نصاب نرسید و قرار شد مطابق همان اساسنامه تا دو ماه بعد مجمع بعدی را اعلام کنند.

این مجمع بعد از گذشت تقریبا سه ماه هنوز هم برگزار نشده اگرچه که هفته پیش آسیفا مجمع عمومی بعدی را برای تاریخ سه شنبه ۱۹ دی ماه اعلام کرد و همچنین برای پذیرش پیشنهادات اصلاحات اساسنامه و سایر شکایات اعلام آمادگی کرد تا جلسه‌ای پیش از مجمع برای بررسی این موارد تشکیل شود، اما نه روز و نه سازوکار جلسه پیش ــ مجمع را تعیین نکرد و با نزدیک شدن به آن تاریخ مشخص است که چنین اراده‌ای هم اصولا وجود ندارد.

در مجمع ششم مهرماه که از نظر تعداد شرکت کنندگان برای رای گیری به حد نصاب نرسید، اعتراضات تندی نسبت به هیات مدیره آسیفا و شخص آقای روانبخش صادقی ابراز شد و البته آقای صادقی متوجه شدند که مطالبات معوق مانده اعضای آسیفا و نگرانی‌های ایشان بسیار است. آنجا دوستان دیده بان مطرح کردند که ما به آسیفای بین‌الملل شکایت می‌کنیم تا جلوی کارهای غیرقانونی شما را بگیرند. نمی‌دانم هیات مدیره آسیفا این تهدید را تاچه حد جدی گرفتند، اما من به عنوان یکی از اعضای گروه دیده بان در کنار سایر دوستان، درحال پیگیری این شکایت هستم. اگرچه که ترجیح می‌دادیم این شکایت صورت نگیرد و آبروی ما نزد جامعه جهانی انیمیشن محفوظ بماند.

به طور شفاف خواسته اعضای دیده بان انیمیشن از آسیفا چیست؟

اینکه آسیفا باید به اساسنامه اصلی و اوریجینالش بازگردد و همه بندهای صنفی‌اش را حذف کنند. چراکه آسیفا عضو وابسته و پیوسته داشته (برخلاف اساسنامه اصلی که چنین عضویت‌هایی ندارد و همه به شکل ساده فقط عضو هستند). در آسیفا قوانین دیگری مخالف روح اساسنامه اصلی تصویب کرده‌اند که مثلا هر عضو پیوسته (که می‌تواند هم رای بدهد و هم کاندیدا بشود) باید حداقل پنج سال مداوم عضو آسیفا باشد. من معتقدم هیات مدیره فعلی از این مسئله استفاده کرده و به بسیاری از حرفه‌ای‌های قدیمی انیمیشن اجازه شرکت در انتخابات را نمی‌دهد چون می‌گویند ما شما را عضو «پیوسته» تشخیص دادیم و یا اینکه شما هنوز پنج سالتان پر نشده است. در حال حاضر بخش اعظمی از رقیبان را به این طریق از میدان به در کرده‌اند. نهایتا بحث ما این است که اساسنامه باید تعویض شود و اول آسیفای اصلی و قدیمی شکل بگیرد سپس انتخابات برگزار شود.

یکی دیگر از مباحثی که اعضای انیمیشن ناراضی بودند بحث مالی و حق عضویت‌ها بود. در این مورد هم توضیح می‌دهید؟

بله. مسئله مهم دیگر بحث مالی و حق عضویت هاست. ما خواستار این هستیم که آسیفا به شکل شفاف گزارش عملکردی از دریافت‌ها، پرداخت‌ها و همه کارهایی که هیات مدیره در این شش سال به نمایندگی از این جمع انجام داده بدون اینکه توضیحی به اعضا بدهد را ارائه کند.

این هیات مدیره منقضی که کماکان در راس کار آسیفای فعلی هستند باید سه سال پیش انتخابات برگزار می‌کردند و سه سال است با تمام پیگیری‌ها و تذکرهای بازرس و اعضا هیچ اقدامی برای برگزاری انتخابات نکرده‌اند و حالا هم می‌خواهند با این اساسنامه مخدوش که درحقیقت موازی اساسنامه صنف است، به شکلی فرمایشی آن را برگزار کنند.

در حالا حاضر بحث مدیریتی آسیفا چگونه باید حل و فصل شود؟

مسئله بعدی، رسیدگی به تخلفات هیات مدیره آسیفا و در راس آن‌ها آقای روانبخش صادقی است. جزییات این تخلفات را دوستان دیده بان در نامه‌ای سرگشاده منتشر خواهند کرد اما مهم است بدانیم که ایشان با استفاده از نام ریاست آسیفا (و بعدا که مورد اعتراض قرار گرفتند، مدیر عامل آسیفا) به تنهایی و بدون توضیح و اطلاع رسانی به جمع؛ چندین عمل غیر قانونی انجام داده‌اند. به غیر از تخلفات اصلی درباره تاخیر در برگزاری مجمع و غیرقابل دسترس کردن صورت گزارشات مالی و حتی تعداد اعضای آسیفا، ایشان اسفندماه سال گذشته که صنف تشکیل شد درحال انجام مراحل قانونی احراز صلاحیت اعضا بود. وی به نمایندگی از صنف انیمیشن و بدون اطلاع رسانی یا مشورت با هیات مدیره صنف یا هیچ مقام مسئول دیگری، خودسرانه و پنهانی در انتخابات اصلی خانه سینما شرکت کرده و با لابی گری به ترکیب این هیات مدیره راه یافته است یا اینکه خودشان را به عنوان عضو «دائمی و مادام العمر» در ترکیب هیات «آکادمی علوم، فنون و هنرهای سینمایی» معرفی کرده‌اند و تا همین یکی دو هفته پیش هیچکس نمی‌دانست چنین اتفاقی افتاده است و هنوز هم رسما اعلام نشده است و معلوم نیست چنین تصمیماتی چگونه و با حمایت چه کسانی انجام می‌شود.

و اما کلام آخر؟

بنده به شخصه خانه سینما را مقصر می‌دانم که کماکان و علی رغم آگاهی از تخلفات متعدد و گاه ناپذیرفتنی آقای روانبخش صادقی، ‌در ادامه این روش‌های ناشایست با ایشان همکاری می‌کنند یا چشم خود را بر آن می‌بندند. ایشان خودشان را به عنوان نماینده انیمیشن ایران همه جا معرفی می‌کند و به سلیقه و تشخیص خودش برای جشنواره‌های مختلف از میان دوستان و آشنایان مورد وثوق داور تعیین می‌کند. مسئله نامشخص بودن و عدم شفافیت در امور مالی ایشان هم بسیار جدی است و تا هنگامی که ایشان گزارش دقیق و واقعی از عملکرد شش سال گذشته اعلام نکنند، شائبه‌ها کماکان وجود دارد.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=9803