فراخوان چهارمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» منتشر شد.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، دانش آموزان متقاضی حضور در چهارمین جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» از سراسر کشور که در همه مقاطع تحصیلی می‌توانند برای شرکت در جشنواره آثار خود را از ۱۱ اسفندماه سال جاری لغایت ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال آینده در سایت جشنواره به نشانی www.honaroma.ir آپلود کنند.

اهداف این جشنواره عبارت‌اند از:

استعدادیابی در زمینه هنر در راستای طرح شهاب آموزش‌وپرورش

اجرای رویکرد اصلی آموزش‌وپرورش مبنی بر ارتقای شایستگی‌های افراد

افزایش علاقه‌مندی به هنر به‌عنوان بهترین ابزار برای محتوای مفید و متعهد

ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای هنری دانش آموزان به‌ویژه در هنرهای نمایشی

تربیت نیروهای خلاق و ماهر و نوآور هنری

شبکه‌سازی مستعدین هنر، در حوزه‌های تخصصی هنری، حول فعالیت‌های نخبگانی به‌منظور هم‌افزایی و همگرایی، تقویت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات و انجام کارهای مشترک

آموزش مجازی و از راه دور فیلم‌سازی باهدف رقابت عادلانه تمام مستعدین هنر سراسر کشور، داوری آثار توسط هنرمندان نخبه، داوری مردمی مبتنی بر جمع سپاری، امکان پخش فیلم‌های دانش آموزان در سطح گسترده در کشور، معرفی
برگزیدگان جشنواره به جشنواره‌های مطرح در کشور و حضور برگزیدگان در دوره‌های آموزشی ویژه پس از پایان جشنواره، با همکاری مراکز فعال در حوزه هنرهای نمایشی و سینمایی (باشگاه فیلم سوره و سفیر فیلم) از اصلی‌ترین تفاوت‌های این جشنواره یا نمونه‌های مشابه است.

در سومین دوره  این جشنواره ۶۶۸ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که ازاین‌بین ۲۰۸ اثر در بخش داستانی، ۱۶۲ اثر در بخش انیمیشن، ۹۴ اثر در بخش مستند و ۱۲۵ اثر در بخش علمی به این جشنواره رسیده است.

اختتامیه دوره سوم در تاریخ ۱۷ مهرماه برگزار گردید. هادی مقدم دوست در بخش فیلم‌های داستانی، محمد شکیبانیا در بخش فیلم‌های مستند، هادی محمدیان در بخش انیمیشن و علی عبدالعالی هیأت داوران سومین جشنواره فیلم مدرسه را تشکیل می‌دادند که با حضور در مراسم اختتامیه جوایز برگزیدگان را در بخش‌های مختلف اهدا کردند.

به‌غیراز داوران جشنواره همچنین برخی از هنرمندان ازجمله مهدی حسینی وند تدوینگر، مجتبی راعی کارگردان، علی فریدونی عکاس دفاع مقدس نیز در برنامه حضور داشتند.

مهندس سجادی نیری دبیر ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده قائم‌مقام حوزه هنری، محمدرضا شفاه مدیر باشگاه فیلم سوره، دکتر حسین شجاعی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، مهندس مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش، محمد نستوه معاون پرورش مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، احمد عابدینی معاون دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش، رضا نقیان معاون مرکز سنجش آموزش‌وپرورش، رضا گلشن مدیر پژوهش و طرح برنامه مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، حازم فریپور رئیس شرکت فن آموز و محمدصادق باطنی معاون آموزش و پژوهش موسسه سفیر فیلم از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

چهارمین جشنواره فیلم کوتاه «مدرسه» در ۵ بخش زیر برگزار خواهد شد:

داستانی: فیلم کوتاه داستانی، فیلمی است که داستان و هدفی دارد و موضوعی را روایت می‌کند.

انیمیشن: انیمیشن کوتاه، فیلمی است که با دوربین عکاسی به‌صورت استاپ موشن یا سل انیمیشن یا فلیپ بوک یا دیگر روش‌ها یا به‌صورت رایانه‌ای به‌صورت دوبعدی یا سه‌بعدی ساخته شود.

مستند: مستند کوتاه، فیلمی است که بازیگری به‌صورت خاص ندارد و اتفاق واقعی و حقیقی را به شیوه‌ای زیبا و هنری روایت می‌کند. مشاهده یا توضیحی از یک رشته هنری یا شغلی جذاب، روایت زندگی یک نفر، مشکلات مدرسه یا محله، موفقیت‌های دوستانتان، پیگیری‌ها و گزارش‌های دانش‌آموزی از اتفاقات مدرسه و… همه می‌توانند موضوعات مناسبی برای ساخت مستند کوتاه باشند.

علمی و آموزشی: فیلم کوتاه علمی، فیلمی است که یک پدیده علمی را ثبت می‌کند یا اتفاقی را به‌صورت علمی روایت می‌کند. این اتفاق می‌تواند یک رصد نجومی، یک آزمایش فیزیکی یا شیمیایی، یک تشریح یا فرآیند زیستی، یک مشاهده زیبا از طبیعت و… باشد. مهم علمی بودن این فیلم کوتاه است. در قسمت فیلم‌های آموزشی هم دانش آموزان می‌توانند تمام دروس خود را به‌صورت یک فیلم در بیاورند و به‌نوعی آموزش درس خود را انجام دهند.

تیزر تبلیغاتی (برند ایرانی): فیلم نیزر تبلیغاتی، فیلمی است که در آن دانش آموزان از یک برند ایرانی فیلم تبلیغاتی خواهند ساخت. دانش آموزان حتماً باید یک برند ایرانی انتخاب کنند.

انواع موضوعات برای بخش داستانی و انیمیشن قابل‌قبول بوده و درواقع موضوع جشنواره آزاد است. موضوعات زیر به‌عنوان پیشنهاد از سمت دبیرخانه جشنواره بیان شده است: اخلاق خوب، امید، تلاش، دوستی، صداقت، موفقیت، نماز، نظم و ترتیب، بهداشت صرفه‌جویی، سبک زندگی، عدالت، صدقه، فضای مجازی و… .

شرکت‌کنندگان می‌توانند به‌صورت فردی یا گروهی در این جشنواره شرکت کنند. شرکت و همکاری در دو یا چند فیلم و همچنین شرکت در همه بخش‌های جشنواره به هر تعداد آزاد است. حداقل زمان فیلم‌ها ۱ دقیقه و حداکثر زمان ۱۰ دقیقه
است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به شکل دقیق‌تر از قوانین مطلع شوند.

دانش آموزان می‌توانند برای ارسال آثار خود با مراجعه به سایت www.honaroma.ir  گزینه «به ما بپیوندید» را انتخاب کنند. ابتدا در قسمت ثبت‌نام، شماره موبایل خود را وارد نمایند و منتظر باشند تا پیامک تائید و رمز عبور برایشان ارسال گردد. پس از رسیدن رمز، در قسمت ورود به سایت شماره موبایل و رمزی که برایشان ارسال شده را وارد نمایند. سپس از همان گزینه «به ما بپیوندید»، گزینه آپلود فیلم را زده و در آن قسمت فیلم خود را آپلود نمایید. دانش آموزان باید دقت کافی در انتخاب بخش مربوط به فیلمشان و هم‌چنین اطلاعاتی که از آن‌ها خواسته می‌شود، داشته باشند.

جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» باهدف کشف استعدادهای هنری دانش آموزان سراسر کشور از سال ۱۳۹۱  فعالیت خود را آغاز کرده است و امسال نیز چهارمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود.

این جشنواره توسط موسسه هنروما و با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم شناختی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرکز
ملی پرورش استعدادهای درخشان، حوزه هنری، باشگاه فیلم سوره، آپارات، شبکه پویا، سفیر فیلم، مدرسه هنر و رسانه آیینه، کیومری و موسسه فرهنگی سیدالشهدا برگزار می‌شود.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=2680