هیأت داوران بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند.

به گزارش فیدان وب‌سایت تخصصی فیلم کوتاه، به نقل از ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران، داورانی از کشورهای ایران، بلژیک، فنلاند، هندوستان و آلمان قضاوت فیلم‌های حاضر در بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران را بر عهده‌دارند.

خسرو سینایی از ایران، ژولیت دورت از بلژیک، یوکا-پکا لاکسو از فنلاند، شوبرا گوپتا از هندوستان و آنا هنکل-دونرسمارک از آلمان پنج داوری هستند که فیلم‌های پذیرفته شده در دو بخش مسابقه بین‌الملل و مسابقه کشورهای آسیایی را داوری می‌کنند.

۷۱ فیلم از ۳۴ کشور در بخش مسابقه بین‌الملل و ۱۲ فیلم از ۹ کشور در بخش مسابقه کشورهای آسیایی سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش درمی‌آیند.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۱۸ تا ۲۴ آبان به دبیری فرید فرخنده کیش برگزار می‌شود.

خسرو سینایی؛ ایران

خسرو سینایی متولد سال ۱۳۱۹ در شهر ساری، در دانشگاه فنی شهر وین به تحصیل در رشته معماری پرداخت و هم‌زمان در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی در رشته آهنگ‌سازی تحصیل کرد. پس‌ازآن،  در رشته فیلم‌سازی در همان دانشگاه شروع به تحصیل کرد. در سال ۱۳۴۶، در رشته‌های کارگردانی فیلم و تلویزیون و فیلم‌نامه‌نویسی فارغ‌التحصیل شد. پس‌ازآن، به ایران بازگشت و فعالیت‌هایش را به‌عنوان فیلم‌ساز در وزارت فرهنگ و هنر و به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان، آهنگساز فیلم و تدوینگر در تلویزیون ملی ایران آغاز کرد. وی همچنین در چندین دانشکده فیلم‌سازی تدریس کرده و یکی از اعضای هیأت داوران جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی بوده است. وی نشان «شوالیه جمهوری لهستان» را در سال ۱۳۸۷ و نشان «افتخار هنرمند» را در سال ۱۳۸۹ برای فیلم بلند مستند «مرثیه گمشده» درباره پناهندگان لهستانی که طی جنگ جهانی دوم وارد ایران شدند، از وزارت فرهنگ جمهوری لهستان دریافت کرد.

سال ۱۳۹۵، پنجاهمین سالگرد فعالیت‌های پیاپی این هنرمند با بیش از ۱۱۰ فیلم (فیلم‌های داستانی کوتاه و سینمایی، مستند و مستند درام) است.

ژولیت دورت؛ بلژیک

ژولیت دورت فارغ‌التحصیل EAVE   است. از سال ۲۰۰۶ سمت هماهنگ کننده در بخش سینمای جوان مرکز هنرهای زیبای بروکسل (بوزار) را داشته است. او مسئولیت همکاری و تولید مشترک با آرشیو فیلم سلطنتی (سینماتک، بروکسل)، شورای فرهنگی بریتانیا، موسسه گوته، خانه فرهنگ ژاپن در پاریس، مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پومپیدو (در پاریس)، پخش‌کنندگان و تهیه‌کنندگان بلژیکی، و دیگر جشنواره‌ها و مؤسسات فرهنگی را عهده‌دار است.

دورت هم‌چنین از سال ۲۰۰۶ عضو آکادمی فیلم اروپایی است و در جشنواره‌های فیلم معتبر متعددی چون اوبرهاوزن، بارسلونا، مانهایم-هایدلبرگ، جشنواره فیلم کوتاه بروکسل و جشنواره فیلم کوتاه نیکون به‌عنوان داور حضور داشته است.

یوکا-پکا لاکسو؛ فنلاند

یوکا-پکا لاکسو متولد ۱۹۵۹ مدیر جشنواره تامپره (یکی از سه جشنواره معتبر فیلم کوتاه اروپا در کنار اوبرهاوزن و کلرمونت-فراند) در فنلاند است. وی پیش‌ازاین در دهه ۸۰ به‌صورت اجرایی و از سال ۲۰۰۰ در هیأت انتخاب و برنامه‌ریزی با جشنواره همکاری داشته و از سال ۲۰۰۲ سمت مدیریت جشنواره را عهده‌دار بوده است. به‌عنوان مدیر جشنواره مسئولیت برنامه‌ریزی سیاست‌ها و استراتژی‌ها را با همکار مدیر خود انجام می‌دهد. فیلم برنده جایزه بزرگ جشنواره فیلم تامپره مستقیماً به آکادمی اسکار فرستاده می‌شود.

یوکا-پکا لاکسو از سال ۱۹۹۸ مدیریت جشنواره فیلم پیرکانما، که یک جشنواره محلی در تامپره است، را بر عهده دارد. این جشنواره سازمانی غیرانتفاعی است که مسئول برگزاری خانه هنر سینما و پخش فیلم‌ها در فنلاند است و به‌طور گسترده‌ای در آموزش رسانه فعالیت دارد. او همچنین تجاربی به‌عنوان منتقد فیلم مستقل برای رادیو و مجلات را در رزومه کاری خود دارد.

یوکا-پکا لاکسو در کارنامه خود عضویت انجمن فیلم ملی فنلاند، عضویت آکادمی فیلم اروپا و همچنین عضویت هیأت داوران جشنواره ۲۰۱۳ کینودوت را دارد.

او به‌عنوان داور در اکثر جشنواره‌های معتبر جهان شرکت داشته است.

شوبرا گوپتا؛ هندوستان

شوبرا گوپتا مقاله‌نویس ارشد و منتقد فیلم در ایندین اکسپرس است. وی بیش از ۲۰ سال است که ستون نقد این نشریه را به‌صورت هفتگی می‌نویسد که خوانندگان بسیاری دارد.

از میان موفقیت‌های متعدد گوپتا می‌توان به شاخص‌ترین آن‌ها که عضویت در CBFC است، اشاره کرد.

برای شرکت در جشنواره‌های فیلم، وی به‌طور گسترده‌ای به داخل و خارج از هندوستان سفر کرده است. این جشنواره‌ها شامل جشنواره‌های بین‌المللی فیلم لندن، نانت، بانکوک و دمشق است. گوپتا در سال ۲۰۱۲ در جشنواره فیلم معتبر کن به‌عنوان عضوی از هیأت افراد رسانه ارشد هندی حضور داشته است. او همچنین برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی فیلم هندوستان را از سال‌های نخستین دهه ۹۰ عهده‌دار بوده است. در سال ۲۰۱۶، از گوپتا به‌عنوان نماینده‌ای از نمایندگان انتخابی از سرتاسر دنیا در برلیناله (جشنواره بین‌المللی فیلم برلین) دعوت شده است.

گوپتا هم‌چنین برای سال‌های متعدد به‌عنوان یکی از اعضای هیأت انتخاب و داوری بخش‌های فیلم پانوراما و بین‌الملل با جشنواره بین‌الملل فیلم هندوستان (IFFI) همکاری داشته است.

آنا هنکل-دونرسمارک؛ آلمان

آنا هنکل-دونرسمارک کارگردان فیلم کوتاه است و هم‌چنین برای نمایش‌های تئاتری و اپرا «ویدئو اینستالیشن» طراحی می‌کند.

او استاد دانشگاه علمی-کاربری در رشته هنر (HTW) و مدرسه عالی هنر فولک وانگ در شهر اِسِن است. هنکل با کمک ارکستر سمفونیک برلین برای نوجوانان کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کند.

او با جشنواره‌های متعددی همکاری دارد و عضو هیأت داوران در جشنواره‌هایی همانند جشنواره فیلم کوتاه ویلا دو کند (۲۰۱۴)، جشنواره فیلم کوتاه میلانو (۲۰۱۳)، جشنواره فیلم کوتاه درِسدن (۲۰۱۱)، جشنواره اختونگ برلین (۲۰۰۸) و جشنواره زِن زوشته در شهر پوتسدام (۱۹۹۹) بوده است.

او برای بخش کوتاه جشنواره برلین (برلیناله)، جشنواره فیلم مستند کاسل و دیگر جشنواره‌ها فیلم پیشنهاد می‌دهد.

 

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=4659