فیدان: دهمین جشنواره منطقه‌ای فیلم و عکس ژیار، در اردیبهشت ماه سال آینده در سنندج برگزار می‌شود. حسن غفاری از عکاسان شناخته‌شده حوزه میراث فرهنگی، در نوشتاری با موضوع تاثیرگذاری جشنواره‌های منطقه‌ای از ارتباط عکاسی و فرهنگی بومی نوشته است.

در متن این یادداشت آمده است: عکاسی هنری کاربردی است و در بسیاری از موارد نقش یک واسطه را بازی می‌کند، به همین خاطر مسیر خودش را در علوم ارتباطات، علوم اجتماعی، علوم تجربی و… باز می‌کند. عکاسی ماهیتی چند گانه‌ای دارد، بعضی وقتها تعاریف اجتماعی و کارکرد هایش غالب می‌شود، زمانی شیء بودن و ارزش هنریش و گاهی هم درعلوم، دلیل وعلت رابرای راهگشایی بیان می‌کند، به وقتش هم سند می‌شود.

عکاسی در ارتباط با جامعه و فرهنگ به خصوص پرداختن به مسائل بومی، به‌عنوان پلی برای وارد شدن به حوزه علوم اجتماعی به کار می‌رود، یعنی عکاسی کردن بهانه وابزاری است برای ورود به علوم اجتماعی. هنر عکاسی درخدمت علوم اجتماعی با تکیه بر زیبایی شناسی به بیان دیتا و اطلاعات موضوع انسانی می‌پردازد، رفتاری عینیت گرا درعکاسی از جامعه برای ارجاع مجدد به جامعه.

در این مقطع از زمان به دلیل عمومی شدن عکاسی، افراد زیادی دوربین به دست به اتفاقات پیرامونشان واکنش نشان می‌دهند، اصولا در فضاهای دور افتاده و سنتی وقتی که عکاسی از انسانها صورت می‌گیرد، عکاسی مردم نگاری تعریف می‌شود ولی وقتی وارد جوامع مدرن می‌شویم، بحث جامعه شناسی پیش می‌آید وزیر شاخه هایی پیدا می‌کند، به عنوان مثال: عکاسی خیابانی که کاربرد گسترده‌ای در علوم اجتماعی دارد، اطلاعات درون عکس‌ها توسط مردم شناس، جامعه‌شناس ویا منتقد اجتماعی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

متاسفانه در کشور ما پیوند کمی بین دانشگاه علوم اجتماعی و هنرمندان و عکاسان وجود دارد و کار ترکیبی به اصطلاح بین رشته‌ای کمترصورت می‌گیرد و غالبا عکسهایی راکه محققین وجامعه شناسان حوزه علوم اجتماعی تهیه می‌کنند دارای زیبایی شناسی و ترکیب‌بندی لازم نیست در این مورد بیشتر محتوا و درون مایه آن مهم است و بر عکس، عکسهای هنرمندان دارای زیبایی شناسی و اصول ساختاری کادربندی است ولی گاهی در اطلاعات ومحتوا اغراق می‌شود و به اصطلاح نقص‌های کاربردی انسان شناسی تصویری در آن دیده‌ می‌شود.

بهانه اصلی برای جشنواره‌های منطقه ای عکاسی با موضوع اقوام یا «فرهنگ بومی» در کلمه و واژه ”هویت” نهفته است. ما امروزه خبرهای خوبی را از فرهنگ‌های بومی و پاره فرهنگ‌ها در سطح دنیاو کشورمان نداریم، برخی از زبانها در حال منسوخ شدن هستند و بسیاری از نشانه‌های فرهنگی شامل پوشاک، غذاها، رفتارهای فردی یا اجتماعی اقوام و گروههای مختلف به شدت در حال تغییر است، رفتاری که در طول هزاران سال متأثر از محیط و جغرافیای محل به وجود آمده و تا کنون به مردم پاسخ داده امروزه در فرهنگ پیش روی یک بارمصرفی، تهاجم فرهنگ مصرف‌گرایی، پدیده جهانی شدن، مدگرایی و قضیه اقتصاد جهانی در حال تغییر و نابودی است.

ما با عکاسی به ثبت و ضبط بخشهایی ازفرهنگ و هویت می‌پردازیم و از این طریق به تداوم و حفظ و ماندگاری آن کمک شایانی می‌کنیم، با قرار گرفتن این اطلاعات را در اختیار جامعه‌شناسان ، آسیب شناسان اجتماعی، هنرمندان، نقاشان و نویسنده‌ها، فیلمسازان و شاعران به ترویج و رونق اجتماعی نکات مثبت در جامعه کمک می‌کنیم. کاری که در ابتدا «اوژن آتژه» پدر عکاسی مستند انجام داد و در کوچه و پس کوچه‌های شهر عکس می‌گرفت و روی سردر محل کارش نوشته بود «سند برای هنرمندان».

جشنواره‌های موضوعی عکاسی «فرهنگ بومی» که به لایه ی بیرونی رویدادهای واقعی ونشانه های هویتی در زندگی مردم می‌پردازند، عکاسان را برای تهیه عکس از دهه ی زمانی خودشان دعوت می‌کنند. پرداختن به این موضوع باعث می‌شود هر روز در جریان خانه و خانواده و جامعه باشیم و به نوعی به ما تلنگر می‌زند که به محیط اطرافمان بیشتر بپردازیم ودر نگاه عکاسانه دچار روزمرگی نشویم، در عکاسی به روز و هوشیار باشیم واز این طریق با پل عکاسی وارد دنیای علوم اجتماعی می‌شویم.                                                دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی فیلم و عکس «ژیار» از پانزدهم تا هفدهم اردیبهشت‌ماه۹۷ با شرکت استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، آذربایجان‌غربی، چهارمحال و بختیاری، کردستان و همدان در شهر سنندج برگزار می‌شود.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=10595