فیدان: دبیر سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در توضیح چرایی نقض قوانین آیین نامه جشنواره در خصوص پذیرش فیلم‌های کوتاه، در اقدامی بی سابقه و عجیب اعلام کرد فیلم‌سازانی که فیلم‌هایشان بالای ۱۵ دقیقه زمان دارند اگر نسخه‌ای جدیدی با مدت ۱۵ دقیقه از فیلمشان برای جشنواره ما آماده نکنند فیلم‌شان حذف خواهد شد!

تیتر این مطلب را تغییر دادیم برای اینکه به نظرمان مسئله اصلی از اصرار صنف فیلم کوتاه برای معرفی فیلم‌های بیشتر است. اصراری که باعث شده دبیر جشنواره فجر اعلام کند اگر حضور در جشنواره برایتان مهم است پس باید طبق آیین نامه جشنواره عمل کرده و نسخه‌ای پانزده دقیقه‌ای از فیلم‌تان به دبیرخانه اراده دهید. یعنی اگر جایزه و حضور در فجر اینقدر برایتان مهم است پس فیلم‌هایتان را کوتاه کنید.

با توجه به این گفته‌ها سه فیلم کوتاه «گسل»، «دریای تلخ» و «روارنس» فیلم‌هایی هستند که زمان آن‌ها مطابق با آیین نامه جشنواره است. به نظر می‌رسید فیلم کوتاه «بچه خور» نیز دو نسخه ۱۵ و ۱۸ دقیقه ای دارد چون در جشنواره جهانی فجر نسخه پانزده دقیقه‌ای آن به نمایش درآمده.

سه فیلم کوتاه «تو هنوز اینجایی»، «S» و «تشریح» فیلم‌هایی هستند که زمان بیشتری دارند و در صورت تمایل باید نسخه ای ۱۵ دقیقه‌ای از فیلمشان به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.

متن کامل خبر به شرح زیر است:

ابراهیم داروغه زاده در گفتگو با مهر:

فیلم کوتاه بالای ۱۵دقیقه در فجر رقابت نمی‌کند/یک شرط با فیلمسازان

دبیر سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر تاکید کرد که فیلم های کوتاه معرفی شده به دبیرخانه فجر باید تایم خود را به ۱۵ دقیقه برسانند.

ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر درباره فیلم های کوتاه معرفی شده به این دوره از جشنواره که تعدادی از آنها زمانی بالای ۱۵ دقیقه دارند و مشمول شرط فراخوان نیستند به خبرنگار مهر گفت: با شروطی که در فراخوان سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر آمده است تنها ۴ فیلم امسال شرایط حضور را داشتند و این موضوعی بود که دوستان ما در انجمن سینمای جوانان ایران و انجمن فیلم کوتاه نیز در مذاکراتشان با دبیرخانه فجر بدان اشاره داشتند.

وی افزود: این دوستان از ما می خواستند که شرایط را به گونه ای قرار دهیم که فیلم های زیر ۱۷ دقیقه امکان حضور در رقابت فجر را داشته باشند ولی پاسخ ما این بود که امکان تغییر فراخوان وجود ندارد.

دبیر سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر تاکید کرد: درنهایت انجمن فیلم کوتاه ایران در فهرستی ۷ فیلم را به ما معرفی کرد ولی شرط ما و آنها این شد که فیلمسازانی که فیلم شان بالای ۱۵ دقیقه است و فیلم شان در این فهرست حضور دارد، حتما نسخه ۱۵ دقیقه ای را به ما تحویل دهند تا امکان حضور در رقابت را داشته باشد.

داروغه زاده در پایان تاکید کرد: اگر این فیلمسازان نسخه ۱۵ یا زیر ۱۵ دقیقه ای را به دبیرخانه نرسانند، فیلم شان از رقابت حذف خواهد شد.

اسامی هفت فیلم راه یافته به بخش فیلم کوتاه سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به این شرح است:

«اس»(s) حامد اصلانی

«بچه خور» محمد کارت

«تشریح» سیاوش شهابی

«تو هنوز اینجایی» کتایون پرمر و محمد روحبخش

«دریای تلخ» فاطمه احمدی

«رورانس» سوگل رضوانی

«گسل» سهیل امیر شریفی

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۰ تا ۲۲ بهمن همزمان با گرامیداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=13080