پیتر چرکاسکی متولد ۱۹۵۸ در شهر وین است. او از سال ۱۹۷۹ فیلم‌سازی را آغاز کرده. وی مدرک دکترای فلسفه خود با ارائه تز «سینما به مثابه هنر، زیبایی شناسی انتقادی سینما» در سال ۱۹۸۶ دریافت کرده و علاوه بر تدریس در دانشگاه و همکاری در برگزاری چندین جشنواره، مقالات متعددی درباره سینمای آوانگارد نوشته است. از مهم‌ترین تالیفات او می‌توان به کتاب «FILM UNFRAMED: تاریخ سینمای آوانگار اتریش» اشاره کرد.

او برای فیلم‌های خود بیش از ۵۰ جایزه از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم جهان دریافت کرده است که از آن میان می‌توان به جوایز اصلی جشنواره‌هایی چون ونیز، AFI، اوبرهاوزن، کلرمون، شیکاگو، سیاتل و سانفرانسیسکو اشاره کرد.

فیلم‌های او با به کارگیری تکنیک‌های متنوع تدوین، کار با متریال فیزیکی سینما و نور در اتاق تاریک و تماما با دست ساخته می‌شوند. او که همواره بر روی «found footage» (نگاتیوهای دور ریخته شده فیلم‌های دیگر) کار می‌کند، از فیلم‌های خود با عنوان «Handmade films» (فیلم‌های دست‌ساز) یاد می‌کند. کار بر روی تصاویر متراکم با لایه‌های مختلف ویژگی مهم آثار اوست. در واقع فیلم‌هایی که او در ابتدا از نگاتیوشان استفاده کرده در نهایت به فیلمی کاملا متفاوت تبدیل می‌شوند که ساختار بصری و روایی منحصر به فرد خود را دارند.

تحسین شده‌ترین فیلم او ۱۹۹۹ Outer Space است که از نگاتیو فیلم ترسناکی با عنوان The Entity 1981 در ساخت آن استفاده شد. در داستان اصلی شخصیت زن فیلم در یک سکانس توسط موجوداتی نامرئی مورد تهاجم و تجاوز قرار می‌گیرد، اما در فیلم چرکاسکی این خود فیلم است که به شخصیت فیلمش حمله می‌کند. این تهاجم تا جایی ادامه پیدا می‌کند که جهان زن درون فیلم به کلی از روی نوار نگاتیو فیلم پاک شده و صفحه سلولوئید بی‌رنگی باقی می‌ماند.

چرکاسکی خود را یک فیلم‌ساز روایت‌گر می‌نامد، اما به همان اندازه علاقه او به ساختار و فرم سینما کاملا در آثارش مشهود است. او ساختارشکنی را به عنوان یک ساختار در آثار خود به کار می‌گیرد. از این رو فیلم‌های او نمونه‌های مهمی در توضیح ورود و به کارگیری عناصر روایی در سینمای تجربی و آوانگارد به شمار می‌شوند. دعوت مخاطب به باز اندیشی درباره مفهوم تصویر و روایت را از مهم‌ترین مشخصه‌های آثار او می‌دانند.

۲۲ فیلم کوتاه تجربی حاصل فعالیت سینمایی تا به امروز است که برخی از این فیلم‌ها را منتقدین و متخصصین سینما در زمره شاهکار‌های سینمای آوانگارد و تجربی قرار می‌دهند.

فهرست فیلم‌ها

اطلاعات بیشتر و منابع:

Experimental Cinema، dafilms، IMDb، tscherkassky.at

در نگارش متن از مقاله‌ای به قلم Maikel Aarts در وب سایت DVDBeaver استفاده شده است.

نمایش فیلم‌ها:

Peter Tscherkassky – Outer Space from INDEX EDITION on Vimeo.

Instructions for a Light and Sound Machine – Peter Tscherkassky from sixpackfilm on Vimeo.

پیوند کوتاه: https://www.fidanfilm.ir/?p=14109